pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty pozostanie silny

Złoty pozostanie silny

10 kwi 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiejszy handel przynosi powrót złotego w okolice poziomu 4,00. Po nieudanym przebiciu psychologicznego poziomu 4,00 pln za euro wczoraj obserwowaliśmy odreagowanie i delikatne spadki na złotym, ale także na pozostałych zestawieniach do głównych walut.

Wyglądało to na ruch korekcyjny i w dalszej perspektywie polska waluta powinna zyskiwać na wartości. Wsparciem będzie napływający kapitał do Polski będący efektem trwającego programu skupu aktywów przez EBC. Swoje przełożenie będzie też miała odsuwająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych przez Fed. Dopóki tak się nie stanie inwestorzy będą lokować swój kapitał na rynkach wschodzących takich jak Polska.

Perspektywy dla polskiej gospodarki są jak najlepsze, jest nadzieja na szybszy wzrost gospodarczy. Trzeba wziąć pod uwagę, że cykl obniżek stóp procentowych w Polsce został zakończony, a to powinno również wspierać rodzimą walutę. Stąd też należy się spodziewać w najbliższym czasie próby zejścia poniżej 4,00 na parze EUR/PLN.

Na szerokim rynku tydzień mija pod znakiem umacniania się dolara do głównych walut. Inwestorzy dość szybko zapomnieli o słabych danych z poprzedniego piątku z amerykańskiego rynku pracy. Na rynkach widać presję spadkową na europejską walutę. Mimo, że potwierdzona przez MFW została informacja o terminowym uregulowaniu zobowiązań przez Greków, a tym samym szanse na przyznanie kolejnej pożyczki znacząco wzrosły.

W dniu dzisiejszym pojawiły się dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Odczyty nie były dobre, produkcja wzrosła mniej niż oczekiwano 0,1% m/m, i 0,1% r/r. Tematu podwyżek stóp procentowych przez Bank Anglii na razie nie będzie i nie wydaje się by Marc Carney chciał wyprzedzić Fed w swoich działaniach.

Dzisiaj nie pojawią się już żadne znaczące publikacje na świecie. Inwestorzy mogą jedynie zwracać uwagę na wystąpienia przedstawicieli Fed.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

USD odpuszcza, PLN kontratakuje
Adam Fuchs