pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty łapie wiatr w żagle

Złoty łapie wiatr w żagle

02 lut 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Uspokojenie sytuacji na rynkach sprzyja risk on. Wyprzedaż dolara na szerokim rynku wraz ze spadkiem prawdopodobieństwa podwyżki stóp w USA o 50 pkt bazowych już w marcu. Inflacja w strefie euro wyższa od prognoz, EBC traci ważny argument. EUR/PLN spada poniżej 4,55.

Risk on włączony

Bez wątpienia początek nowego miesiąca przebiega znacznie spokojniej, niż miało to miejsce w styczniu. Turbulencje, przede wszystkim na rynku akcji, wyraźnie zmalały, a to wpływa na znaczną poprawę klimatu inwestycyjnego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dolar amerykański przeszedł do defensywy i widzimy odbicia choćby na parze EUR/USD, gdzie kurs dociera już do poziomu 1,1330. 

Nadmuchany balon oczekiwań

Można więc się zastanowić, dlaczego amerykańska waluta traci nagle rezon? Skoro Fed chce zacieśniać politykę monetarną, redukować QE i bilans banku, a także podnosić stopy procentowe. Takie otoczenie powinno sprzyjać mocniejszej walucie. Tylko że inwestorzy często po czasie dochodzą do wniosku, że oczekiwania, na których bazował dany ruch na FX, są mocno przesadzone. I tak może być w tym przypadku, gdzie szacowano, że Fed podniesie stopy aż 5 razy w tym roku. Zwątpienie w tak szybkie działania banku centralnego USA widać po spadającym prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na marzec w wysokości 50 pkt bazowych, z 20% szans na tylko 10%. Obraz gospodarki USA pokaże też piątkowy raport z rynku pracy, jeśli okaże się słabszy, to tym bardziej zrewidowane zostaną oczekiwania inwestorów na szybkie podwyżki stóp i dolar może kontynuować osłabienie. Tym bardziej że dzisiejszy raport ADP wypadł wręcz fatalnie, nastąpiła redukcja miejsc pracy, zapewne związana z pojawieniem się wariantu Omikron. 

EBC ma problem

Dzisiaj w kalendarium pojawił się odczyt inflacji konsumenckiej ze strefy euro. W relacji r/r wyniósł on 5,1% i był znacznie wyższy od prognoz na poziomie 4,4%. Co również istotne patrząc na poprzedni odczyt (5%), widzimy, że presja inflacyjna w strefie euro nie słabnie. Jest to oczywiście zła informacja dla EBC, który dość stanowczo twierdzi, że inflacja jest przejściowa. Pozostaje pytanie, jak długo można tak mydlić oczy? Część inwestorów oczekuje zmiany stanowiska już na jutrzejszym posiedzeniu i spodziewa się sugestii „podjęcia rękawicy” do dostosowania inflacji, by znalazła się w celu EBC. Czy to się wydarzy w czwartek? Można wątpić, tym bardziej że prezes EBC na każdym kroku podkreśla, że strefa euro jest daleko w tyle za ożywieniem, które widzimy w USA i luźna polityka monetarna jest nadal wskazana. Abstrakcji całej sytuacji dodaje fakt, że powszechnie uważa się, że amerykańscy decydenci są mocno spóźnieni z normalizacją polityki monetarnej. 

Na fali

Skoro mówimy o risk on na rynkach, nie może dziwić fakt, że korzysta na tym też polska waluta. Złoty szczególnie mocno zyskał w ostatnich dniach do dolara amerykańskiego, gdzie notujemy spadki notowań USD/PLN o ponad 2,5% i ruch w okolice 4,00. Temat zagrożenia politycznego związanego z Ukrainą na moment przynajmniej ucichł, więc nasz orzeł mógł złapać wiatr w żagle. Również na EUR/PLN spadek jest znaczący i widzimy poziomy poniżej 4,55. Wsparciem dla krajowej waluty powinno też być zbliżające się posiedzenie RPP, które najprawdopodobniej przyniesie znów podniesie kosztu pieniądza o 50 pkt bazowych. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny