pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty idzie pod prąd

Złoty idzie pod prąd

17 kwi 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Zawahanie na kursie głównej pary walutowej świata. Mocniejszy dolar na szerokim rynku nie powoduje zatrzymania umocnienia złotego. Funt przed ważnym tygodniem, dane, które mogą zakończyć zacieśnianie monetarne. 

Za szybko zdecydowano

Przez moment wydawało się, że EUR/USD po pokonaniu oporu technicznego na poziomie 1,10 ma już otwartą drogę na wyższe poziomy. Nic bardziej mylnego, szybko okazało się, że doszło do kontry grających na umocnienie dolara amerykańskiego. Kurs cofnął się poniżej wspomnianego poziomu i tym samym sukces byków jest na ten moment wstrzymany. Wydaje się, że przyczyną takiego stanu jest wypowiedź członka Fed, która podniosła do 85% szansę na podwyżkę stóp w maju o 25 pkt bazowych, a także obniżyła prawdopodobieństwo trzech obniżek stóp w tym roku. Nie można też nie wspomnieć o tym, co robi Fed, a mianowicie powrócił do redukcji swojego bilansu po problemach w sferze bankowej, które na chwilę spowodowały dwa kroki w tył. Mowa o konieczności poprawienia płynności, która wpłynęła na szybki ruch w drugą stronę i dynamiczny wzrost bilansu banku tak mozolnie redukowanego. Zmniejszanie bilansu to także element zacieśniania monetarnego, więc ta kwestia mogła wpłynąć pozytywnie na USD. 

Pokaz siły złotego

Ciekawie jest na krajowej walucie, której o dziwo umocnienie USD od piątku zupełnie nie przeszkadza. EUR/PLN podąża w kierunku 4,60, a stąd już niedaleka droga do poziomu 4,57, czyli tego widzianego w momencie agresji Rosji na Ukrainę. Złoty od kilku tygodni prezentuje stabilną formę, a gdy na rynku, były kłopoty, choćby w sferze bankowej, przeczekał on moment i jedynie wyhamował spadki w relacji do głównych walut. Teraz kontynuuje dobrą passę i na ten moment nie ma oznak wyczerpania umocnienia. W tym tygodniu na krajowym rynku przede wszystkim dane o inflacji bazowej, która nie idzie w parze z oczekiwaniami dezinflacyjnymi. W marcu dynamika cen bez żywności i energii ma znów przyspieszyć z poziomu 12,0% do 12,2%, więc szczyt ciągle przed nami. Analitycy oczekują, że na koniec roku ciągle zobaczymy wysokie poziomy między 8% a 9%, co będzie opóźniać wspomniane procesy dezinflacyjne. 

Ważny czas dla GBP

Sporo się powinno dziać w tym tygodniu na brytyjskiej walucie. Cały czas rozgrywany jest scenariusz zakończenia cyklu monetarnego na Wyspach, który już na posiedzeniu marcowym był mocno w grze. Ostatecznie BoE zdecydował się na niejako symboliczny ruch o 25 pkt bazowych, a wszystko na bazie wyższej inflacji CPI. Teraz jednak znów odżyły spekulacje o tym, że Bank Anglii nie podniesie stóp procentowych i utrzyma je na poziomie 4,25% i pójdzie w zajęcie stanowiska wait & see, nie ogłaszając zakończenia cyklu zacieśniania. Argumentem za brakiem zmian mają być dane z rynku pracy i inflacja, które ujrzą światło dzienne w tym tygodniu. Według analityków obie miary mają pokazać cechy wygasania. CPI, co ważne ma spaść do poziomów jednocyfrowych. Jeśli prognozy się ziszczą, to faktycznie Bank Anglii będzie miał tym razem łatwą decyzję i nie zmieni poziomu stóp na Wyspach. Trudno wyrokować, jak taki scenariusz może wpłynąć na GBP, patrząc czysto teoretycznie, koniec zacieśniania powinien osłabić walutę. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak