pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty dalej w niełasce inwestorów

Złoty dalej w niełasce inwestorów

09 gru 2015 Autor: Michał Iskat

Środa nie rozpieszcza inwestorów jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne. Dzień dzisiejszy jest niemal pusty jeśli chodzi o wskazania z najważniejszych gospodarek. W zasadzie podobnie jak wczoraj jedyne ważne informacje napłynęły na rynek w nocy i były to dane z Chin.

We wtorek za sprawą publikacji danych dotyczących bilansu handlowego,odżyły obawy o kondycję Państwa Środka. Po raz kolejny inwestorzy uświadomili sobie, że problemy chińskiej gospodarki mogą być poważniejsze niż wstępnie oczekiwano. Dzisiaj w nocy inwestorzy poznali dynamikę zmian cen. Okazało się, że inflacja CPI przyśpieszyła, a jej wartość w listopadzie w ujęciu rocznym wyniosła 1,5% wobec 1,3% w miesiącu poprzednim. Tak inflacja nieco ogranicza pole działania jeśli chodzi o stymulowanie gospodarki poprzez instrumenty Banku Centralnego.

Na rodzimym podwórku w dalszym ciągu widzimy mocną awersję do polskiej waluty. Śledząc notowania złotego w porównaniu do głównych walut widać jasno, że polska pozostaje obecnie w niełasce inwestorów. Na pewno ma to dwojakie przyczyny. Po pierwsze widoczny jest globalny odpływ kapitału z rynków wschodzących, które w obliczu podnoszenia stóp procentowych w USA stają się mniej atrakcyjnym miejscem do lokowania nadwyżek finansowych. Po drugie złotemu niewątpliwie ciąży zamieszanie na scenie politycznej. Bardzo populistyczne hasła prezentowane przez nowy obóz rządzących na pewno nie pomagają polskiej walucie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niepewny dolar
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak