pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty beneficjentem ucieczki kapitału z Turcji

Złoty beneficjentem ucieczki kapitału z Turcji

07 sie 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Zmienność symboliczna

Na rynkach trwa nadal wakacyjny handel, zmienność choćby na głównej parze walutowej świata oscyluje wokół 30 pipsów od rana. I wydaje się, że taki scenariusz potrwa do końca tygodnia, gdyż kalendarz makro nie rozpieszcza inwestorów.

Wtorkowy odwrót

Co by jednak nie mówić od wczoraj mimo marazmu na rynkach nastąpiła dość istotna zmiana. Nastąpił odwrót inwestorów od amerykańskiego dolara. Jeszcze w piątek po raporcie z rynku pracy USA, czy także wczoraj zielony pokazywał siłę. Na wczorajszej sesji kurs EUR/USD zbliżył się do minimów z końca maja. I od tego momentu popyt na dolara istotnie osłabł co zainicjowało całkiem sporą korektę. Dzisiaj odreagowanie jest kontynuowane, ale w ślimaczym tempie.

Brak sił na złamanie 1,15

Z czego może wynikać taki ruch? Wczoraj nie pojawiły się żadne nowe informacje czy też w sprawie wojen handlowych, czy też twarde dane makro. Wygląda więc to na realizację zysków przez inwestorów, którzy w obliczu wakacyjnego handlu nie ryzykują czekania na jeszcze większe zasięgi ruchów. W tym momencie ważnym oporem będą okolice 1,16 i tutaj korekta powinna się zakończyć a EUR/USD powrócić do spadków. Przebicie tego poziomu może sugerować zmianę sentymentu na tym rynku, który na tę chwilę jest ewidentnie prodolarowy.

Złoty na fali

Bardzo dobrze dzieje się w ostatnich godzinach na rynku złotego. Krajowa waluta zupełnie zignorowała ostatni pokaz siły dolara amerykańskiego. Również uodporniła się nieco na zewnętrzne czynniki ryzyka i potencjał do aprecjacji na pewno ma. Można też zaryzykować stwierdzenie, że do Polski napłynał uciekający kapitał inwestycyjny z Turcji. Wczoraj lira zaliczyła najgorszy dzień od 10 lat. Jej spadek w notowaniach do dolara wynosił momentami 6,5%.

Turcja na krawędzi

Co spowodowało taki ruch? Biorąc pod uwagę, że największy spadek lira odnotowała po szczytowych godzinach handlu można zaryzykować, że to wina kapitału spekulacyjnego. Oczywiście sytuacja Turcji jest bardzo kiepska. Relacja z USA są bardzo słabe a do tego bank centralny Turcji traci niezależność. Sytuacja wygląda pomału na dramatyczną gdyż Ankara jest mocno uzależniona od kapitału zagranicznego, jego odpływ może pogorszyć konkurencyjność gospodarki.

Szansa na coś więcej

Wydaje się więc, że złoty korzysta na problemach Turcji i jest beneficjentem ucieczki kapitału. Złoty na wzrost awersji na ryzyko reaguje symbolicznym osłabieniem a gdy wraca optymizm na rynki szybko reaguje umocnieniem. Stąd przy braku większych zagrożeń na rynkach może do końca tygodnia jeszcze nieco się wzmocnić.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wielkanocny prezent, czyli inflacja 1,9%!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak