Złotówka stabilna przed piątkiem

11 maja 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Środa nie przynosi znacznych zmian na rynkach walutowych. W polskim Sejmie trwa podsumowanie audytu rządów PO-PSL. Niewielka zmienność na złotówce.

Dzisiejsza karta z kalendarza ekonomicznego nie  dostarcza nam zbyt wielu ważnych informacji makroekonomicznych. W godzinach przedpołudniowych, jedynym odczytem wartym uwagi inwestorów był odczyt wyników produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa z miesiąca na miesiąc rośnie wolniej aniżeli oczekiwali analitycy. Jej dynamika wynosi 0,3%. Z kolei w ujęciu rocznym wielkość produkcji przemysłowej spadła 1,9%. Przetwórstwo przemysłowe również rośnie wolniej od oczekiwań. Jego miesięczna dynamika wynosi 0,1%. Z drugiej jednak strony w ujęciu rocznym spadek nie jest tak dynamiczny jak prognozy. W reakcji na te dane notowania funta do złotówki chwilowo obniżyły się o ok. 2 grosze.

W polskim sejmie trwa zapowiadane przedstawienie wyników audytu ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL. Premier Beata Szydło wraz z ministrami przedstawiają od rana szereg zarzutów pod adresem poprzedniego rządu. Wśród nich są m.in. nieprawidłowości w ściąganiu podatków, afera Amber Gold, afera podsłuchowa czy też liczne zarzuty o marnotrawienie pieniędzy. Odpowiedzią byłej premier Ewy Kopacz na stawiane zarzuty jest wypowiedź, iż najlepszym audytem poprzednich 8 lat rządów jest wzrost gospodarczy, malejące bezrobocie i wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej.

Pomimo burzliwych obrad sejmowych oraz coraz bliższej perspektywy obniżenia ratingu dla Polski notowania złotówki pozostają praktycznie niezmienne. Dolar utrzymuje poziom wczorajszego zamknięcia i jego cena wynosi 3,88 zł. Euro podrożało dzisiaj o 1 grosz i jego aktualny koszt to 4,42 zł. Tyle samo więcej zapłacimy dzisiaj za franka szwajcarskiego. Koszt zakupu szwajcarskiej waluty wynosi 3,98 zł. Niezmieniony poziom kursu w porównaniu do wczorajszego zamknięcia obserwujemy na pasze GBP/PLN.Kosztu funta to 5,60 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak