Złotówka ponownie się osłabia

18 maja 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Japoński wzrost gospodarczy. Dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Decyzja Moody’s tylko chwilowo wsparła pozycję złotówki.

W nocy poznaliśmy odczyt Produktu Krajowego Brutto w Japonii. Annualizowany wzrost gospodarczy w kraju Kwitnącej Wiśni wyniósł 1,7% wobec prognoz na poziomie 0,2%. Kwartalna dynamika PKB również okazała się wyższa od oczekiwanej i wyniosła 0,4%. Dane te nie wpłynęły jednak znacząco na notowania pary USD/JPY, ani także na notowania na japońskim parkiecie. Główny indeks tamtejszej giełdy zakończył sesję na niewielkim, 0,05%, minusie.

Urząd statystyczny w Wielkiej Brytanii opublikował dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia pozostaje na niezmienionym poziomie 5,1%. W tym miesiącu złożonych zostało również o 2,4 tysiąca mniej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, przy prognozowanym 4 tysięcznym wzroście.

O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat przeciętnego zatrudnienia oraz wynagrodzenia w Polsce. Analitycy szacują, iż wynagrodzenie wzrośnie o 3,8% w skali roku, a poziom zatrudnienia zmieni się o 2,8%, również w ujęciu rocznym.

Decyzja agencji ratingowej Moody’s tylko na chwile zatrzymała tendencję wzrostową na złotym. Po dwóch dniach spadków nasza waluta ponownie zaczyna się osłabiać. W dniu dzisiejszym funt podrożał o 6 groszy i jego aktualna cena to 5,64 zł. Frank, euro oraz dolar solidarnie wzmocniły się w stosunku do naszej waluty o 3 grosze. Dolar kosztuje 3,88 zł, euro 4,39 zł, a koszt zakupu franka wynosi 3,96 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny