pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złotówka ponownie zyskuje

Złotówka ponownie zyskuje

11 kwi 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Różne nastroje na azjatyckich giełdach. Odczyty inflacyjne w Polsce. Nasza waluta ponownie się umacnia.

    W nocy opublikowane zostały dane z chińskiej gospodarki. Dotyczyły one zarówno inflacji producenckiej jak i konsumenckiej. Ta pierwsza zaliczyła 4,3% spadek rok do roku, co i tak jest wynikiem lepszym od oczekiwań. Z kolei inflacja konsumencka w Państwie Środka wyniosła, w ujęciu rocznym 2,3% względem prognozowanego wyniku 2,5%. Wobec tych danych główny indeks chińskiego parkietu zakończył sesję na zyskując 1,64%. Odmienne nastroje panowały w Japonii.  Tamtejszy główny indeks Nikkei 225 zanotował prawie 0,5% stratę.

    Co prawda kalendarz wydarzeń makroekonomicznych zawierał dzisiaj kilka odczytów jednak nie wpłynęły one na decyzje inwestorów. Z naszego punktu widzenia ważną publikacją był poranny odczyt wskaźnika przyszłej inflacji oraz ogłoszenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wskaźnik przyszłej inflacji obliczany przez BIEC wyniósł 75,9 pkt, czyli o 0,1 więcej aniżeli poprzednio. Inflacja konsumencka w Polsce nie zaskoczyła analityków. Wyniosła ona tyle, ile prognozy. Z miesiąca na miesiąc rośnie o 0,1%, z kolei w ujęciu rocznym wynosi -0,9%.

    Pomimo negatywnych oczekiwań analityków co do wartości polskiej złotówki, zyskuje ona dzisiaj w stosunku do większości głównych walut. Dolar traci jednego grosza i kosztuje 3,75 zł.  Podobnie traci frank szwajcarski. Jego cena wynosi 3,93 zł. Dwa grosze złotówka umocniła się do euro. Koszt zakupu europejskiej waluty wynosi 4,27 zł. W stosunku do funta nasza waluta traci dzisiaj 3 grosze. Z brytyjską walutę należy zapłacić 5,34 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny