Różne nastroje na azjatyckich giełdach. Odczyty inflacyjne w Polsce. Nasza waluta ponownie się umacnia.

W nocy opublikowane zostały dane z chińskiej gospodarki. Dotyczyły one zarówno inflacji producenckiej jak i konsumenckiej. Ta pierwsza zaliczyła 4,3% spadek rok do roku, co i tak jest wynikiem lepszym od oczekiwań. Z kolei inflacja konsumencka w Państwie Środka wyniosła, w ujęciu rocznym 2,3% względem prognozowanego wyniku 2,5%. Wobec tych danych główny indeks chińskiego parkietu zakończył sesję na zyskując 1,64%. Odmienne nastroje panowały w Japonii.  Tamtejszy główny indeks Nikkei 225 zanotował prawie 0,5% stratę.

Co prawda kalendarz wydarzeń makroekonomicznych zawierał dzisiaj kilka odczytów jednak nie wpłynęły one na decyzje inwestorów. Z naszego punktu widzenia ważną publikacją był poranny odczyt wskaźnika przyszłej inflacji oraz ogłoszenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wskaźnik przyszłej inflacji obliczany przez BIEC wyniósł 75,9 pkt, czyli o 0,1 więcej aniżeli poprzednio. Inflacja konsumencka w Polsce nie zaskoczyła analityków. Wyniosła ona tyle, ile prognozy. Z miesiąca na miesiąc rośnie o 0,1%, z kolei w ujęciu rocznym wynosi -0,9%.

Pomimo negatywnych oczekiwań analityków co do wartości polskiej złotówki, zyskuje ona dzisiaj w stosunku do większości głównych walut. Dolar traci jednego grosza i kosztuje 3,75 zł.  Podobnie traci frank szwajcarski. Jego cena wynosi 3,93 zł. Dwa grosze złotówka umocniła się do euro. Koszt zakupu europejskiej waluty wynosi 4,27 zł. W stosunku do funta nasza waluta traci dzisiaj 3 grosze. Z brytyjską walutę należy zapłacić 5,34 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odwrót pod rosyjską banderą

24 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs