Złotówka coraz mocniejsza. Inflacja w Wielkiej Brytanii.

21 mar 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Polska waluta zyskuje.

Od kilku dni możemy zauważyć dość znaczący wzrost wartości naszej rodzimej waluty. Umacnianie się jej w stosunku do głównych walut jest w głównej mierze zasługą czynników zewnętrznych. Sygnałów do aprecjacji złotówki z polskiej gospodarki oraz prowadzonej polityki praktycznie nie widać. Na mocnego złotego w stosunku do euro czy franka wpływa przede wszystkim oddalenie się ryzyk związanych z wyborami w Holandii czy we Francji. Co poskutkowało tym, że inwestorzy mają trochę więcej chęci do ryzyka. Z kolei na brytyjskiej walucie ciąży, pomimo dobrych odczytów, podany termin rozpoczęcia procedur wychodzenia z Unii. Dolar zaczął tracić do złotówki zaraz po posiedzeniu FED, gdzie została podana prawdopodobna liczba podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku. Aktualnie amerykańska waluta wyceniana jest na 3,94 zł. Funt kosztuje 4,91 zł. Za euro zapłacimy dzisiaj 4,26 zł, a za franka już  tylko 3,96 zł.

Odczyty na wyspach.

W godzinach przedpołudniowych poznaliśmy szereg publikacji z Wielkiej Brytanii. O 10:30 opublikowana została dynamika inflacji konsumenckiej oraz producenckiej. Ta pierwsza okazała się być wyższa od oczekiwań analityków. Rok do roku wyniosła 2,0% wobec spodziewanych 1,8%. Z kolei odczyt bazowej inflacji producenckiej wypadł nieco gorzej, bo 2,4% wobec 2,5% w ujęciu rocznym. Dodatkowo poznaliśmy również wskaźnik zamówień wg CBI, który także okazał się lepszy od prognoz obserwatorów. Po tych informacjach funt znacznie umocnił się w stosunku do słabnącego dolara. Kurs GBP/USD znajduje się już aktualnie na poziomie 1,245. Czy coraz lepsze dane z Wielkiej Brytanii będą sygnałem do podwyżek stóp procentowych? Już podczas ostatniego posiedzenia jeden członek opowiedział się za takim rozwiązaniem.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak