pl
Strona główna > Komentarze walutowe > “Zielony” przedwcześnie skazany na pożarcie

“Zielony” przedwcześnie skazany na pożarcie

22 mar 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar rządzi

Dzisiejszy dzień przebiega póki co pod dyktando dolara amerykańskiego. Wydawało się, że środowe posiedzenie Fed zmieniło układ na rynkach, a dalsze umocnienie waluty USA stanie pod dużym znakiem zapytania. W końcu Powell zaprezentował mocno gołębie nastawienie, sygnalizując brak dalszych podwyżek stóp i ograniczenie redukcji bilansu.

Kierunek jednak południowy

Do tego obniżone zostały prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Główna para walutowa świata pikowała nawet na poziomy 1,1440. I wszystko wskazywało na dalszy ruch w okolice oporu na 1,1515. Wczorajsze odreagowanie i wzrosty na dolarze można wytłumaczyć próbą realizacji zysków. Dzisiaj z kolei mocny ruch w dół na EUR/USD to konsekwencja fatalnych danych z Europy. PMI dla usług wypadły jeszcze w miarę ale te odnośnie przemysłu zaskoczyły mocno negatywnie. Szczególnie dla Niemiec gdzie wyniósł zaledwie 44,7 pkt.

Fundamenty jednak za dolarem

Po publikacji kurs EUR/USD szybko obrał kierunek południowy i zszedł nawet momentami poniżej 1,13. Tym samym inwestorzy wrócili do kupowania zielonego. Jest to jak najbardziej uzasadnione biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą USA i Europy. Co warte uwagi wzrosty dolara nie były poparte ruchami na amerykańskich obligacjach gdzie rentowność spadła w okolice 2,5%.

Jest zgoda UE ale to nic nie znaczy

Wczoraj członkowie 27 państw UE jednomyślnie poparli wydłużenie terminu w którym Wielka Brytania ma opuścić szeregi wspólnoty. To oczywiście nie sprawia, że problemy brexitowe nagle znikają, ponieważ nadal sporo kwestii jest nie rozwiązanych. A jak wiemy chaos i niepewność źle wpływają na notowania waluty w tym wypadku funta, który w ostatnich dniach pozostaje nieco słabszy.

PMI z USA popołudniu

Dzisiaj w kalendarzu jeszcze PMI z USA dla usług i przemysłu o godzinie 14.45. Z krajowego rynku nie mamy żadnych odczytów. Złotówka nieznacznie traci na wartości a wynika to z mocniejszego dolara na szerokim rynku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak