“Zielony” przedwcześnie skazany na pożarcie

22 Mar 2019

Dolar rządzi

Dzisiejszy dzień przebiega póki co pod dyktando dolara amerykańskiego. Wydawało się, że środowe posiedzenie Fed zmieniło układ na rynkach, a dalsze umocnienie waluty USA stanie pod dużym znakiem zapytania. W końcu Powell zaprezentował mocno gołębie nastawienie, sygnalizując brak dalszych podwyżek stóp i ograniczenie redukcji bilansu.

Kierunek jednak południowy

Do tego obniżone zostały prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Główna para walutowa świata pikowała nawet na poziomy 1,1440. I wszystko wskazywało na dalszy ruch w okolice oporu na 1,1515. Wczorajsze odreagowanie i wzrosty na dolarze można wytłumaczyć próbą realizacji zysków. Dzisiaj z kolei mocny ruch w dół na EUR/USD to konsekwencja fatalnych danych z Europy. PMI dla usług wypadły jeszcze w miarę ale te odnośnie przemysłu zaskoczyły mocno negatywnie. Szczególnie dla Niemiec gdzie wyniósł zaledwie 44,7 pkt.

Fundamenty jednak za dolarem

Po publikacji kurs EUR/USD szybko obrał kierunek południowy i zszedł nawet momentami poniżej 1,13. Tym samym inwestorzy wrócili do kupowania zielonego. Jest to jak najbardziej uzasadnione biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą USA i Europy. Co warte uwagi wzrosty dolara nie były poparte ruchami na amerykańskich obligacjach gdzie rentowność spadła w okolice 2,5%.

Jest zgoda UE ale to nic nie znaczy

Wczoraj członkowie 27 państw UE jednomyślnie poparli wydłużenie terminu w którym Wielka Brytania ma opuścić szeregi wspólnoty. To oczywiście nie sprawia, że problemy brexitowe nagle znikają, ponieważ nadal sporo kwestii jest nie rozwiązanych. A jak wiemy chaos i niepewność źle wpływają na notowania waluty w tym wypadku funta, który w ostatnich dniach pozostaje nieco słabszy.

PMI z USA popołudniu

Dzisiaj w kalendarzu jeszcze PMI z USA dla usług i przemysłu o godzinie 14.45. Z krajowego rynku nie mamy żadnych odczytów. Złotówka nieznacznie traci na wartości a wynika to z mocniejszego dolara na szerokim rynku.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odwrót pod rosyjską banderą

24 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs