„Zielony” łapie oddech

07 lut 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Raport z amerykańskiego rynku pracy jednak na korzyść dolara. Cofnięcie głównej pary walutowej świata znikome. Fed w blokach startowych do normalizacji polityki monetarnej. Odbicie w górę na EUR/PLN tylko chwilowe?

Miało być źle

Niemal wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że piątkowe dane z rynku pracy mogą być kolejnym balastem dla notowań USD. Z jednej strony ciąg słabych publikacji makro, a z drugiej kiepskie statystyki zakażeń wariantem Omikron miały odcisnąć swoje piętno. Do tego zwyczajowy prognostyk, czyli raport ADP pokazał redukcję miejsc pracy. Ku zdziwieniu zdecydowanej większości analityków dane okazały się mocne i pozwoliły dolarowi wrócić znad przepaści.

Rosną wynagrodzenia

Oficjalna publikacja danych rządowych w USA pokazała przede wszystkim znaczny wzrost spirali płacowo-cenowej. Wynagrodzenia rosły 0,7% w porównaniu do grudnia, a w relacji r/r aż o 5,7%. Firmy w Stanach mają ewidentny problem ze znalezieniem pracowników, co przekłada się na podniesienie pensji. Dokładając do tego nadal wysoką, ponad 7% inflację, mamy dość klarowny prognostyk, co zrobi Fed już na najbliższym posiedzeniu, a więc niejako musi podwyższyć stopy procentowe. Tym bardziej że również liczba nowych etatów poza rolnictwem znacznie przebiła prognozy i wyniosła ponad 450 tys.

EBC z silniejszym przekazem?

Co ciekawe ostatnie dni nie były udane dla dolara amerykańskiego, który mocno tracił na szerokim rynku, również w relacji do euro, gdzie dotarliśmy do poziomu bliskiego 1,15. Sytuacja po danych z rynku pracy nieco odwróciła trend wzrostowy i kurs spadł, ale co ważne dość symbolicznie, raptem o 50 pipsów. Co to może oznaczać? Widocznie inwestorzy jako decydujący element traktują ostatnie nowinki z EBC i zaniepokojenie inflacją, która może zmusić do działania. Dane z rynku pracy owszem są ważne i zapewne skłonią FED do podnoszenia stóp, tyle tylko, że to już jest niejako wiadome od dawna. Zmiana narracji EBC to jednak nowość i to jest w tej chwili dyskontowane. Wyjaśniałoby to aktualny poziom notowań powyżej 1,14.

Działania RPP na plus dla złotego

Sporo się dzieje również na krajowej walucie. Wydawało się, że EUR/PLN ma szansę testować wsparcie na 4,50, a tu nagle nastąpił odwrót wraz z umocnieniem amerykańskiego dolara po publikacji danych z rynku pracy. Cały czas jednak scenariusz bazowy to umocnienie złotego, na bazie podnoszenia stóp procentowych w Polsce. Rynki, im bliżej posiedzenia RPP, mogą wyceniać nawet podniesienie kosztu pieniądza o więcej niż 50 pkt bazowych, co zapowiadał prezes Glapiński. Stopy procentowe w Polsce mogą sięgnąć poziomu 4%, więc jesteśmy raptem na półmetku. Nie oznacza to oczywiście, że już w lutym RPP zdecyduje się na mocniejszy ruch, bo może się okazać, że Rada będzie podnosiła stopy o 50 pkt bazowych na kolejnych posiedzeniach. Taki scenariusz działań RPP będzie wpływał pozytywnie na krajową walutę, a EUR/PLN może powrócić w okolice 4,50.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak