“Zielony” korzysta z niskiej zmienności

24 kw. 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Kalendarz makro wpływa na niską zmienność

Na rynkach widać próbę powrotu do normalnego handlu po świątecznej przerwie. Nadal obserwujemy dość szarpane ruchy na głównych walutach a to przede wszystkim dlatego, że dość ubogi jest w tym tygodniu kalendarz makro. Nie ma tak naprawdę pod co grać co powoduje, że brakuje zdecydowanego kierunku.

Spora reakcja dolara na nie aż tak ważne dane

W takim otoczeniu większej wagi nabierają dane zwyczajowo lekceważone przez inwestorów. Tak było właśnie wczoraj gdzie sporo zyskał na szerokim rynku amerykański dolar po danych z tamtejszego rynku nieruchomości. Owszem publikacja była dobra a wynik sprzedanych nieruchomości dość wysoki ale patrząc historycznie ostatnie wskazania był bardzo niskie więc mogło po prostu dojść do małej kumulacji tym razem. Reakcja była naprawdę spora gdyż EUR/USD zanurkował poniżej granicy 1,12.

IFO nie napawa optymizmem

Korekcyjnemu odbiciu na głównej parze nie pomogły dzisiejsze dane z Niemiec na temat nastrojów w biznesie. Wynik znów był niższy od prognozowanej. W efekcie EUR/USD utrzymuje się na poziomach zbliżonych do 1,12.

Mocny dolar słabszy złoty

Taki układ na rynkach czyli mocniejszy dolar spowodował, że w odwrocie były waluty EM w tym złoty. USD/PLN skoczył o ponad 4 grosze podczas jednej sesji. Nie wiele dobrego dla krajowej waluty przyniosły dane prezentowane przez GUS. Szczególnie niekorzystnie wypadła sprzedaż detaliczna, która wyniosła zaledwie 3,1% przy oczekiwaniach na poziomie 3,9%.  Trzeba jednak pamiętać, że w tym roku Święta były nieco później więc konsumenci mogli przesunąć zakupy na kwiecień.

Nadal mało bezrobotnych

Dzisiaj poznaliśmy z kolei stopę bezrobocia ale jeśli wynik jest zgodny z prognozami to zazwyczaj kończy się to brakiem reakcji. EUR/PLN pozostaje poniżej granicy 4,30, CHF/PLN w okolicach 3,7550. Kalendarz makro do końca tygodnia pozostaje niemal pusty więc większe ruchy na parach powiązanych ze złotym nie są spodziewane.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Apetyt na ryzyko wraca, PLN zyskuje

28 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs