W czasach zaostrzających się konfliktów handlowych każde porozumienie jest na wagę złota. USA, Kanada i Meksyk podpisały właśnie nową umowę o wolnym handlu. Saudyjska spółka naftowa ustanowiła nowe rekordy związane z jej debiutem giełdowym. Polskie Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu planuje przyszłoroczny budżet bez deficytu.

Nowe porozumienie Ameryki Północnej

Kiedy prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie USA z poprzedniego porozumienia z sąsiadami (NAFTA), to wielu obserwatorów było zdziwionych takim ruchem i obawiało się eskalacji konfliktu handlowego również w tym rejonie świata. Na szczęście dla wszystkich zainteresowanych udało się podpisać nową umowę o wolnym handlu, czyli United States–Mexico–Canada Agreement, w skrócie USMCA. Ostateczny kształt porozumienia to zmodyfikowana wersja propozycji podpisanej w listopadzie ubiegłego roku. Wszystkie strony tego układu oficjalnie są zadowolone, że udało się osiągnąć konsensus. Jednak część kanadyjskich obserwatorów zwraca uwagę, że nowe ustalenia mogą uderzyć w tamtejszy sektor produkcji aluminium oraz w kanadyjskich farmerów. Chociaż kluczową rolę na ostatniej prostej negocjacji odegrała amerykańska Izba Reprezentantów zdominowana przez Demokratów, to Trump przedstawia USMCA jako swój osobisty sukces. Nie można wykluczyć, że w ten sam sposób spojrzą na to Amerykanie i urzędujący prezydent zarobi kilka dodatkowych punktów przed zbliżającą się kampanią wyborczą w wyścigu do Białego Domu.

Rekordowy debiut giełdowy

Saudyjski gigant naftowy stał się jeszcze większy. Wartość aukcji Saudi Aramco wzrosła o 10 proc. w stosunku do ceny z pierwszej oferty publicznej i w tej chwili wycena spółki wynosi aż 1,88 biliona dolarów amerykańskich. Sprawia to, że jest ona najcenniejszą spółką giełdową na świecie. Jest to też wartość coraz bliższa 2 bilionów, które chciał osiągnąć rządzący Arabią Saudyjską książę Muhammad ibn Salman. Inwestorzy kupili papiery wartościowe za 25,6 miliardów dolarów, ustanawiając także w tym przypadku historyczny wynik, zostawiając w tyle poprzedniego rekordzistę, czyli chiński koncern Alibaba, który w 2014 roku sprzedał akcje za 25 mld USD. Saudi Aramco odpowiada za 10% światowej produkcji ropy naftowej. Giełdowy debiut tej firmy (na parkiecie w Rijadzie) to część nowej strategii księcia Muhammeda ibn Salmana, nazwanej “Wizja 2030”, która ma na celu stopniowe uniezależnienie saudyjskiej gospodarki od czarnego złota. Zyski spółki mają być w większej mierze przeznaczane na rozwój innych sektorów, w tym turystyki.

Budżet nadal bez deficytu

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że w nowym projekcie budżetu na 2020 rok utrzymano wcześniejsze ambitne założenia i w dalszym ciągu ma to być budżet bez deficytu. Taki plan stanął pod znakiem zapytania, gdy okazało się, że w samym obozie rządzącym nie ma zgody na zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS i zabraknie wpływów z tego tytułu. Ministerstwo Finansów utrzymuje także prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,7 proc. Prace nad nowym projektem budżetu trwają od listopada, ponieważ w poprzedniej kadencji Sejmu nie udało się przyjąć wcześniejszych założeń.

Średnie kursy walut o godz. 15:00: EUR/PLN 4,2823 zł, USD/PLN 3,8638 zł, GBP/PLN 5,0891 zł, CHF/PLN 3,9218 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Powell zmienia reguły gry

27 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Licytacje czas zacząć

26 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak