pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Zgoda lepsza od wojny

Zgoda lepsza od wojny

11 gru 2019 Autor: Adam Fuchs

W czasach zaostrzających się konfliktów handlowych każde porozumienie jest na wagę złota. USA, Kanada i Meksyk podpisały właśnie nową umowę o wolnym handlu. Saudyjska spółka naftowa ustanowiła nowe rekordy związane z jej debiutem giełdowym. Polskie Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu planuje przyszłoroczny budżet bez deficytu.

Nowe porozumienie Ameryki Północnej

Kiedy prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie USA z poprzedniego porozumienia z sąsiadami (NAFTA), to wielu obserwatorów było zdziwionych takim ruchem i obawiało się eskalacji konfliktu handlowego również w tym rejonie świata. Na szczęście dla wszystkich zainteresowanych udało się podpisać nową umowę o wolnym handlu, czyli United States–Mexico–Canada Agreement, w skrócie USMCA. Ostateczny kształt porozumienia to zmodyfikowana wersja propozycji podpisanej w listopadzie ubiegłego roku. Wszystkie strony tego układu oficjalnie są zadowolone, że udało się osiągnąć konsensus. Jednak część kanadyjskich obserwatorów zwraca uwagę, że nowe ustalenia mogą uderzyć w tamtejszy sektor produkcji aluminium oraz w kanadyjskich farmerów. Chociaż kluczową rolę na ostatniej prostej negocjacji odegrała amerykańska Izba Reprezentantów zdominowana przez Demokratów, to Trump przedstawia USMCA jako swój osobisty sukces. Nie można wykluczyć, że w ten sam sposób spojrzą na to Amerykanie i urzędujący prezydent zarobi kilka dodatkowych punktów przed zbliżającą się kampanią wyborczą w wyścigu do Białego Domu.

Rekordowy debiut giełdowy

Saudyjski gigant naftowy stał się jeszcze większy. Wartość aukcji Saudi Aramco wzrosła o 10 proc. w stosunku do ceny z pierwszej oferty publicznej i w tej chwili wycena spółki wynosi aż 1,88 biliona dolarów amerykańskich. Sprawia to, że jest ona najcenniejszą spółką giełdową na świecie. Jest to też wartość coraz bliższa 2 bilionów, które chciał osiągnąć rządzący Arabią Saudyjską książę Muhammad ibn Salman. Inwestorzy kupili papiery wartościowe za 25,6 miliardów dolarów, ustanawiając także w tym przypadku historyczny wynik, zostawiając w tyle poprzedniego rekordzistę, czyli chiński koncern Alibaba, który w 2014 roku sprzedał akcje za 25 mld USD. Saudi Aramco odpowiada za 10% światowej produkcji ropy naftowej. Giełdowy debiut tej firmy (na parkiecie w Rijadzie) to część nowej strategii księcia Muhammeda ibn Salmana, nazwanej “Wizja 2030”, która ma na celu stopniowe uniezależnienie saudyjskiej gospodarki od czarnego złota. Zyski spółki mają być w większej mierze przeznaczane na rozwój innych sektorów, w tym turystyki.

Budżet nadal bez deficytu

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że w nowym projekcie budżetu na 2020 rok utrzymano wcześniejsze ambitne założenia i w dalszym ciągu ma to być budżet bez deficytu. Taki plan stanął pod znakiem zapytania, gdy okazało się, że w samym obozie rządzącym nie ma zgody na zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS i zabraknie wpływów z tego tytułu. Ministerstwo Finansów utrzymuje także prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,7 proc. Prace nad nowym projektem budżetu trwają od listopada, ponieważ w poprzedniej kadencji Sejmu nie udało się przyjąć wcześniejszych założeń.

Średnie kursy walut o godz. 15:00: EUR/PLN 4,2823 zł, USD/PLN 3,8638 zł, GBP/PLN 5,0891 zł, CHF/PLN 3,9218 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wykresy xxxPLN – nuda czy emocje?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

PLN ma mocne argumenty
Krzysztof Pawlak