pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Zarządzanie emocjami

Zarządzanie emocjami

01 lip 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Jest wstępne porozumienie między Trumpem a Xi, PMI znów rozczarowują, złoty czeka na RPP.

Przełom zgodnie z planem.

    Weekendowy szczyt G-20 przyniósł spodziewane ocieplenie w wojnie handlowej. Zgodnie z osiągniętym porozumieniem Trump zobowiązał się wstrzymać z wprowadzaniem kolejnych ceł. Dodatkowo zawieszone zostało embargo na Huawei, przez co amerykańskie firmy znów będą mogły sprzedawać podzespoły chińskiemu gigantowi. W zamian chińska strona zadeklarowała zwiększenie zakupów amerykańskich płodów rolnych. Do rozmów mają także powrócić specjalne zespoły negocjacyjne. To oznacza,  że w Osace udało się osiągnąć dokładnie tyle, ile rynek się spodziewał. A spodziewał się akurat tego, ze względu na całą serię przecieków w zeszłym tygodniu, które mocno nakierowały oczekiwania na właśnie takie rozwiązanie. Pokazuje to, że wojna handlowa coraz bardziej jest wykorzystywana do wewnętrznych rozgrywek politycznych. Efektem kompromisu jest zieleń na parkietach akcyjnych oraz umocnienie dolara.

Kalendarz rozczarował.

    Dziś w kalendarzu królowały odczyty PMI, co w ostatnim czasie niosło ze sobą spore ryzyko rozczarowania. Nastroje od początku roku są raczej słabe i dzisiejsze wyniki to potwierdzają. Rośnie liczba państw po ciemnej stronie mocy, gdzie wyniki, zwłaszcza dla przemysłu, są poniżej 50 pkt.. Taki wynik dziś opublikowały Australia, Japonia, Chiny, praktycznie wszystkie kraje europejskie z wyłączeniem Skandynawii. Pozytywnym zaskoczeniem okazała się stopo bezrobocia w Europie. W strefie euro niespodziewanie ona spadła do poziomu 7,5%, za tą poprawą stoi przede wszystkim wynik z Włoch gdzie bezrobocie wyniosło 9,9% i było blisko pół punktu procentowego niższe od oczekiwań analityków.

Mocny złoty.

    Nasza waluta pozostaje dzisiaj relatywnie silna. Przede wszystkim jest to zgodne z trendami na świecie, gdzie po szczycie w Osace widać przepływ kapitału w stronę wyższych rentowności. Lokalnie najważniejszy w tym tygodniu będzie komunikat RPP. Coraz trudniej będzie członkom komitetu ignorować inflację, dlatego przynajmniej retoryka skupiająca się na obniżaniu stóp powinna przycichnąć. Euro dziś kosztuje poniżej 4,24 zł, dolar utrzymuje się w okolicach 3,735 zł, frank przełamał barierę 3,80 zł i spada dalej, funt z kolei zakotwiczył na lokalnych minimach przy 4,73 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak