Czy zamach w Brukseli osłabił rynki?

22 Mar 2016

Dramatyczne wydarzenia w Brukseli. Dzień z odczytami PMI. Notowania złotówki.

Wydarzeniem numer jeden dzisiejszego dnia z całą pewnością był poranny zamach terrorystyczny w stolicy Belgii. Chwilę po tym zdarzeniu byliśmy świadkami przecen na europejskich parkietach, a także osłabienia euro. Kurs EUR/USD obsunął się ok. 0,5 centa. W miarę upływu godzin sytuacja na rynkach stabilizowała się, a indeksy oraz europejska waluta powoli odrabiają straty.

Wtorek obfituje w odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu. Jako pierwsza swój wynik dla przemysłu podała Japonia. 49,1 pkt to rezultat gorszy od przewidywań analityków, a co gorsza mniejszy od granicznego poziomu 50 pkt. Odczyt poniżej 50 punktów może oznaczać wkraczającą recesję.

W Europie o godzinie 9:00 Francuzi rozpoczęli serię publikacji indeksów PMI. Indeks PMI dla przemysłu we Francji okazał się gorszy od oczekiwań analityków o 0,6 pkt. Z kolei PMI dla usług wyniosło 51,2 pkt, czym przewyższyło prognozy. W Niemczech oba indeksy PMI ukształtowały się na poziomie powyżej 50 pkt. Indeks PMI dla przemysłu okazał się nieznacznie niższy od oczekiwań i wyniósł 50,4 pkt. Podobnie jak we Francji, indeks PMI dla usług wyniósł o 0,5 pkt więcej niż oczekiwano. Dodatkowo poznaliśmy odczyt niemieckiego indeksu instytutu Ifo. Jego wynik, 106,7 pkt, świadczy o polepszających się nastrojach w niemieckiej gospodarce. Zarówno indeks PMI dla usług, jak i przemysłu w Strefie Euro okazały się wyższe niż prognozy analityków i wyniosły odpowiednio 54 i 51,4 pkt. W godzinach popołudniowych dotrze do nas odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych.

W dniu dzisiejszym złotówka osłabiła się o 2 grosze względem dolara, który aktualnie kosztuje 3,80 zł. Również 2 grosze polski złoty stracił do franka. Cena szwajcarskiej waluty wynosi 3,91 zł. Grosz straty nasza waluta zanotowała w stosunku do euro, za które należy zapłacić 4,26 zł. Niezmiennie słabnie funt. Za brytyjską walutę należy zapłacić 5,40.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak