pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czy zamach w Brukseli osłabił rynki?

Czy zamach w Brukseli osłabił rynki?

22 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Dramatyczne wydarzenia w Brukseli. Dzień z odczytami PMI. Notowania złotówki.

    Wydarzeniem numer jeden dzisiejszego dnia z całą pewnością był poranny zamach terrorystyczny w stolicy Belgii. Chwilę po tym zdarzeniu byliśmy świadkami przecen na europejskich parkietach, a także osłabienia euro. Kurs EUR/USD obsunął się ok. 0,5 centa. W miarę upływu godzin sytuacja na rynkach stabilizowała się, a indeksy oraz europejska waluta powoli odrabiają straty.

    Wtorek obfituje w odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu. Jako pierwsza swój wynik dla przemysłu podała Japonia. 49,1 pkt to rezultat gorszy od przewidywań analityków, a co gorsza mniejszy od granicznego poziomu 50 pkt. Odczyt poniżej 50 punktów może oznaczać wkraczającą recesję.

    W Europie o godzinie 9:00 Francuzi rozpoczęli serię publikacji indeksów PMI. Indeks PMI dla przemysłu we Francji okazał się gorszy od oczekiwań analityków o 0,6 pkt. Z kolei PMI dla usług wyniosło 51,2 pkt, czym przewyższyło prognozy. W Niemczech oba indeksy PMI ukształtowały się na poziomie powyżej 50 pkt. Indeks PMI dla przemysłu okazał się nieznacznie niższy od oczekiwań i wyniósł 50,4 pkt. Podobnie jak we Francji, indeks PMI dla usług wyniósł o 0,5 pkt więcej niż oczekiwano. Dodatkowo poznaliśmy odczyt niemieckiego indeksu instytutu Ifo. Jego wynik, 106,7 pkt, świadczy o polepszających się nastrojach w niemieckiej gospodarce. Zarówno indeks PMI dla usług, jak i przemysłu w Strefie Euro okazały się wyższe niż prognozy analityków i wyniosły odpowiednio 54 i 51,4 pkt. W godzinach popołudniowych dotrze do nas odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych.

    W dniu dzisiejszym złotówka osłabiła się o 2 grosze względem dolara, który aktualnie kosztuje 3,80 zł. Również 2 grosze polski złoty stracił do franka. Cena szwajcarskiej waluty wynosi 3,91 zł. Grosz straty nasza waluta zanotowała w stosunku do euro, za które należy zapłacić 4,26 zł. Niezmiennie słabnie funt. Za brytyjską walutę należy zapłacić 5,40.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

USD odpuszcza, PLN kontratakuje
Adam Fuchs