pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Zadziwiający spokój inwestorów

Zadziwiający spokój inwestorów

16 kwi 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Jednak reakcja odwetowa

Weekendowe wydarzenia w Syrii na rynkach przeszły zupełnie bez echa. Po ataku rakietowym połączonych sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele Al Asada, zarówno rynek walutowy, jak i giełdowy jest na poziomach bliskich piątkowemu zamknięciu. To co może dziwić to po raz kolejny wysoka odporność inwestorów. Nie widać ucieczki kapitału do bezpiecznych przystani, jak widać więc nikt się nie przejmuje zawirowaniami geopolitycznymi. Ale też konflikt handlowy między Chinami a USA nie przyniósł zmian na rynku walutowym. Pytanie więc co musiałoby się stać by inwestorzy poczuli strach.

Większy konflikt na linii USA-Rosja wisi w powietrzu

Fakt Donald Trump po samym ataku powiedział, że misja została wykonana. Widocznie te słowa pomogły uspokoić nieco sytuację. Ciągle jednak istnieje ryzyko, że konflikt USA z Rosją się rozwinie. Prezydent Stanów Zjednoczonych jest gotowy wprowadzić kolejne sankcje na osoby powiązane z syryjskim reżimem. Warto więc śledzić serwisy informacyjne bo jeśli nastąpi eskalacja konfliktu to w końcu spokój inwestorów może w końcu pęknąć.

Frank nadal traci

Na szerokim rynku warto zwrócić po raz kolejny na słabość franka szwajcarskiego. Szczególnie wrzucając to na szalę z panującym niepokojem na świecie. EUR/CHF wzbił się dzisiaj na poziom 1,19 czyli najwyższy od połowy 2015 roku. Obecnie mamy lekkie odreagowanie ale wydaje się, że to tylko przystanek przed dalszym ruchem w kierunku 1,20. Dzisiaj pretekstem do osłabienia okazały się dane inflacyjne ze Szwajcarii. Dodatkowo w weekend szef SNB powiedział, że absolutnie nie widzi póki co potrzeby zacieśniania moentarnego w swoim kraju. Niby nic nowego ale faktycznie poparte brakiem presji inflacyjnej a do tego Thomas Jordan nie chce prowokować inwestorów zawieraniem długich pozycji na franku.

Krajowa waluta zyskuje

Z pewnością zaskoczeniem weekendu była decyzja S&P o podwyższeniu ratingu dla Polski. Rynki spodziewały się raczej utrzymanie stabilnej perspektywy. Agencja wskazała na mocną ekspansję gospodarki w 2018 roku i solidny popyt zewnętrzny. Co ciekawe zwróciła też uwagę na reformę podatków, która ma wywołać spory ruch dochodów publicznych. Złotówka tym samym pozostaje mocna EUR/PLN testuje granice 4,16.

Sprzedaż detaliczna ze Stanów

Z danych makro dzisiaj warto zwrócić uwagę jeszcze na bazową sprzedaż detaliczną z USA o 14.30. Po ostatnim kiepskim odczycie pozytywne zaskoczenie może być wsparciem dla dolara.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs