Yellen przemawia

12 lip 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Rynek pracy na Wyspach

Tuż po godzinie 10:30 odpowiednik naszego Głównego Urzędu Statystycznego w Wielkiej Brytanii opublikował dane dotyczące sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Stopa bezrobocia spadając do poziomu 4,5%, była niższa od oczekiwanej. Średnie wynagrodzenie bez uwzględniania bonusów również pozytywnie zaskoczyło i wyniosło 2%. Także liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była niższa od prognoz. Dobre dane z rynku pracy nieznacznie wsparły słabnącego ostatnio funta, który chociażby umocnił się w stosunku do złotego o 2 gr. Brytyjska waluta wyceniana jest aktualnie na 4,76 zł.

Produkcja przemysłowa

Poza odczytami z Wielkiej Brytanii opublikowane zostały dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Tutaj podobnie jak w przypadku odczytu z rynku pracy na Wyspach wynik mógł pozytywnie zaskoczyć inwestorów. Publikacje produkcji przemysłowej w Strefie Euro nie są jednak na tyle ważne dla graczy i rynek pozostał na nie niewzruszony.

Złoty znów traci

Po wczorajszym umocnieniu się polska waluta w dniu dzisiejszym ponownie traci na swojej wartości. Zaplanowany odczyt inflacji bazowej nie wpłynie raczej na zmianę tej sytuacji. Za dolara zapłacimy obecnie 3,70 zł, euro kosztuje 4,24 zł, a cena zakupu funta to 3,84 zł.

BoC i Yellen

O godzinie 16:00 Bank Kanady przedstawi swoją decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. Analitycy prawie jednomyślnie twierdzą, że nadszedł już czas na podniesienie stóp o 25 punktów bazowych do 0,75%. O tej samej godzinie Janet Yellen rozpocznie swoje przemówienie przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Przedstawiać będzie raport na temat polityki monetarnej FED. Dokona również oceny stanu amerykańskiej gospodarki, a także wyznaczy prawdopodobnie cele FED na drugą połowę roku. Możemy się zatem spodziewać znacznych ruchów na parach powiązanych z dolarem amerykańskim i kanadyjskim.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Apetyt na ryzyko wraca, PLN zyskuje

28 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs