pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wzrosty funta nadal na kruchych fundamentach

Wzrosty funta nadal na kruchych fundamentach

26 lut 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Najgorszy scenariusz z najmniejszym prawdopodobieństwem

Gwiazdą dzisiejszej sesji jest bez wątpienia funt brytyjski. Gwałtowne umocnienie tej waluty to wynik nowych informacji w sprawie brexitu. Premier May rozważa dość mocno scenariusz odroczenia brexitu. Dyskusja w tym temacie toczy się już od jakiegoś czasu i wydaje się, że pozostaje tylko kwestia na jak długo wydłużyć termin negocjacji. W tym tygodniu pro-brexitowcy chcą przegłosować poprawkę, która ma wykluczyć chaotyczny brexit. W efekcie jeśli 12 marca May przegra głosowanie nad zatwierdzeniem dotychczasowej umowy to już niejako będzie musiała starać się o odroczenie terminu. Obecna premier Wielkiej Brytanii optuje za krótkim terminem natomiast Unia chce nawet 21 miesięcznego terminu.

Nadal nic nie wiemy i daleko do rozwiązania

A skoro opcja no deal odchodzi praktycznie w niepamięć to brytyjska waluta trzyma się mocno. Najgorszy scenariusz staje się więc nieaktualny, co nie znaczy, że nagle uda się wypracować jakieś porozumienie w dłuższym terminie. Niewiadomych nadal jest całkiem sporo, ale inwestorzy patrzą widocznie na teraz i już. Prawie pewnym staje się też to, że dzień 29 marca nie będzie ostatnim dniem Wielkiej Brytanii w UE. Tym samym GBP/USD jest już powyżej 1,31 a GBP/PLN pod granicą 5,04.

Kolejny argument na plus

O 11 został zaprezentowany raport Banku Anglii nt. inflacji. Prezes wspomina w nim o dobrych podstawach gospodarki i o gotowości do podwyżek stóp jeśli nie dojdzie do chaotycznego brexitu. Z ciekawostek warto zwrócić na informacje, że program QE zostanie zmniejszony dopiero jak stopy dojdą do  wartości 1,5%. Obecnie jest to 0,75%. Po prezentacji raportu funt dodatkowo jeszcze zyskał.

Wyborcze “kupowanie” głosów

Jeśli chodzi o krajowy rynek to nadal w centrum uwagi pozostaje ogłoszony pakiet wyborczych zapowiedzi partii rządzącej liczony w miliardach złotych. Reakcja na rynku finansowym była różna. Z jednej strony spore zyski odnotowały spółki giełdowe silnie powiązane z wydatkami konsumentów. Jeśli będą mieli oni więcej pieniędzy to zapewne więcej będą wydawać stąd takie wzrosty. Z drugiej widzimy obawę inwestorów o nadmierny deficyt budżetowy i stąd reakcja na polskim rynku długu mierzone wzrastającą rentownością.

Złotówka póki co spokojnie

Jeśli chodzi o krajową walutę to większej reakcji nie widać. Wydaje się jednak, że dość pesymistyczne szacunki zahamowania polskiego wzrostu gospodarczego mogą się nie spełnić. Jeśli podkręcona zostanie konsumpcja to wynik może nawet w nieco gorszym otoczeniu wynieść ponad 4%. Jakie jest ryzyko? Jeśli mocno rozkręci się nasz budżet z wydatkami w przypadku pogorszenia strefy wpływów może się okazać, że konieczne będzie uzupełnianie budżetu wyższymi podatkami. Na nerwowe reakcje jednak nie czas. Po wcześniejszych wydatkach również wszyscy się bali o nadmierny deficyt a jednak udało się przezwyciężyć trudności, więc spokojnie trzeba poczekać.

Czekamy na konkrety ze strony Powella

Dzisiaj w kalendarzu jeszcze przede wszystkim wystąpienie prezesa Fed w Kongresie o 15.45. Nieco wcześniej o 14.30 sprzedaż nowych domów z USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak