Wzrosty funta nadal na kruchych fundamentach

26 lut 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Najgorszy scenariusz z najmniejszym prawdopodobieństwem

Gwiazdą dzisiejszej sesji jest bez wątpienia funt brytyjski. Gwałtowne umocnienie tej waluty to wynik nowych informacji w sprawie brexitu. Premier May rozważa dość mocno scenariusz odroczenia brexitu. Dyskusja w tym temacie toczy się już od jakiegoś czasu i wydaje się, że pozostaje tylko kwestia na jak długo wydłużyć termin negocjacji. W tym tygodniu pro-brexitowcy chcą przegłosować poprawkę, która ma wykluczyć chaotyczny brexit. W efekcie jeśli 12 marca May przegra głosowanie nad zatwierdzeniem dotychczasowej umowy to już niejako będzie musiała starać się o odroczenie terminu. Obecna premier Wielkiej Brytanii optuje za krótkim terminem natomiast Unia chce nawet 21 miesięcznego terminu.

Nadal nic nie wiemy i daleko do rozwiązania

A skoro opcja no deal odchodzi praktycznie w niepamięć to brytyjska waluta trzyma się mocno. Najgorszy scenariusz staje się więc nieaktualny, co nie znaczy, że nagle uda się wypracować jakieś porozumienie w dłuższym terminie. Niewiadomych nadal jest całkiem sporo, ale inwestorzy patrzą widocznie na teraz i już. Prawie pewnym staje się też to, że dzień 29 marca nie będzie ostatnim dniem Wielkiej Brytanii w UE. Tym samym GBP/USD jest już powyżej 1,31 a GBP/PLN pod granicą 5,04.

Kolejny argument na plus

O 11 został zaprezentowany raport Banku Anglii nt. inflacji. Prezes wspomina w nim o dobrych podstawach gospodarki i o gotowości do podwyżek stóp jeśli nie dojdzie do chaotycznego brexitu. Z ciekawostek warto zwrócić na informacje, że program QE zostanie zmniejszony dopiero jak stopy dojdą do  wartości 1,5%. Obecnie jest to 0,75%. Po prezentacji raportu funt dodatkowo jeszcze zyskał.

Wyborcze “kupowanie” głosów

Jeśli chodzi o krajowy rynek to nadal w centrum uwagi pozostaje ogłoszony pakiet wyborczych zapowiedzi partii rządzącej liczony w miliardach złotych. Reakcja na rynku finansowym była różna. Z jednej strony spore zyski odnotowały spółki giełdowe silnie powiązane z wydatkami konsumentów. Jeśli będą mieli oni więcej pieniędzy to zapewne więcej będą wydawać stąd takie wzrosty. Z drugiej widzimy obawę inwestorów o nadmierny deficyt budżetowy i stąd reakcja na polskim rynku długu mierzone wzrastającą rentownością.

Złotówka póki co spokojnie

Jeśli chodzi o krajową walutę to większej reakcji nie widać. Wydaje się jednak, że dość pesymistyczne szacunki zahamowania polskiego wzrostu gospodarczego mogą się nie spełnić. Jeśli podkręcona zostanie konsumpcja to wynik może nawet w nieco gorszym otoczeniu wynieść ponad 4%. Jakie jest ryzyko? Jeśli mocno rozkręci się nasz budżet z wydatkami w przypadku pogorszenia strefy wpływów może się okazać, że konieczne będzie uzupełnianie budżetu wyższymi podatkami. Na nerwowe reakcje jednak nie czas. Po wcześniejszych wydatkach również wszyscy się bali o nadmierny deficyt a jednak udało się przezwyciężyć trudności, więc spokojnie trzeba poczekać.

Czekamy na konkrety ze strony Powella

Dzisiaj w kalendarzu jeszcze przede wszystkim wystąpienie prezesa Fed w Kongresie o 15.45. Nieco wcześniej o 14.30 sprzedaż nowych domów z USA.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak