pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wzrost wynagrodzeń wyższy od inflacji

Wzrost wynagrodzeń wyższy od inflacji

19 paź 2023 Autor: Dawid Górny

Czwartek to kolejne publikacje z krajowej gospodarki. Wśród nich znajdziemy dane o zatrudnieniu, wynagrodzeniach czy dynamice cen producentów. Na europejskich parkietach coraz bardziej odczuwalny jest negatywny sentyment, co potwierdza analiza techniczna. W tle wysoka rentowność amerykańskich obligacji.

Dane z Polski

W tym tygodniu nie brakuje odczytów z krajowego podwórka. W czwartek dowiedzieliśmy się, że zatrudnienie w Polsce w ujęciu rocznym nie uległo zmianie, co było zgodne z rynkowym konsensusem. Wynagrodzenie (10,3% r/r) spadło mocniej, niż się spodziewano (prognoza 10,8%). Mimo niższej wartości jest ono wyższe od inflacji konsumenckiej (8,2%), co oznacza, że statystycznie zarabiamy więcej, niż tracimy przez wzrost cen. Spadła także produkcja przemysłowa (-3,1%) i inflacja producencka (-2,8%). Dane są więc mieszane i nie wpłynęły na notowania złotego do głównych walut. Dziś kurs EUR/PLN utrzymuje się w okolicach 4,45 PLN, co jest utrzymaniem wykresu w okolicach wczorajszego szczytu. PLN odrabia wczorajsze straty do dolara, za którego o godzinie 14:00 zapłacimy niecałe 4,22 PLN. Umocnienie widać także na wykresach GBP/PLN i CHF/PLN, gdzie schodzimy odpowiednio poniżej 5,11 PLN i 4,70 PLN.

Krzyże śmierci na giełdach

Francuski CAC 40, Euro Stoxx 50, niemiecki DAX to i indeksy giełdowe, których wykresy biją na alarm. Wszystkie z nich od sierpnia znajdują się w trendzie spadkowym, a w ostatnich dniach doszły do ważnych wsparć. Dodatkowo na wykresie każdego z wyżej wymienionych w ubiegłym tygodniu utworzył się krzyż śmierci (krótkoterminowa średnia krocząca przecięła od góry długoterminową średnią kroczącą) co zgodnie z teorią analizy technicznej tworzy presję do dalszych spadków, której już uległ rynek w Paryżu. Francuska giełda otworzyła się dziś z luką w dół. W momencie pisania tego tekstu jest to 6930 pkt. Ostatni raz tak nisko byliśmy pod koniec marca bieżącego roku. Najbliższe dni pokażą, czy ten sam scenariusz podzielą niemiecki DAX i parkiet Eurolandu.

5%

Jedni mówią, że historia się powtarza. Inni, że tylko się rymuje. Taką właśnie sytuację mamy aktualnie na amerykańskim rynku długu, gdzie rentowność amerykańskich 10-latków coraz śmielej spogląda w kierunku 5%. W momencie pisania tekstu jest to powyżej 4,97% i tak jak w przypadku wcześniej wspomnianych indeksów giełdowych, najbliższe dni (a może i godziny) pokażą, czy przebijemy okrągły opór. Ostatni raz tak wysoko byliśmy w lipcu 2007 roku. Im wyższa rentowność obligacji, tym wyższy koszt obsługi długu, co ciąży amerykańskiej gospodarce. Nie dziwią więc ostatnie głosy członków FOMC, którzy próbują sugerować brak dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. Rynek nie bardzo wierzy w to, co słyszy, o czym świadczy wczorajsze odbicie kursu EUR/USD od linii trendu spadkowego, czyli umocnienie USD. Dolar dodatkowo wspierany jest sytuacją na Bliskim Wschodzie, gdyż inwestorzy widzą w nim bezpieczną przystań, która nabiera atrakcyjności w niepewnych czasach.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polacy odpoczywają, bankierzy działają
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Polacy świętują, Amerykanie decydują o stopach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Interwencja Banku Japonii?
Dawid Górny