pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Względny spokój na złotówce

Względny spokój na złotówce

05 maj 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, którego wyniki poznamy w środę. Nie powinny one mieć większego wpływu na kurs złotówki, gdyż jak pamiętamy podczas marcowej decyzji Rada zamknęła cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Prezes Belka wówczas powiedział, że ‘’nie widzi miejsca na dalsze obniżki i oczekiwania na nie’’. W powszechnej opinii analityków podwyżka stóp procentowych czeka nas dopiero w III kwartale 2016 roku.

Złoty kontynuuje odreagowanie piątkowej przeceny, jest to widoczne szczególnie na euro, które już potaniało do 4,018 pln. Nie wykluczone, iż w ciągu najbliższych dni będziemy świadkami ponownego testowania poziomu 4,00 pln.  Pozostałe pary walutowe notowane są w okolicy wczorajszego zamknięcia.

EUR/USD po porannym spadku zaczyna odrabiać straty. Aktualnie kurs wynosi 1,111 usd. Przed otwarciem europejskich giełd poznaliśmy prognozy Komisji Europejskiej wobec wzrostu gospodarczego dla strefy euro na 2015 rok. KE podniosła poziom swoich przewidywań z 1,3% na 1,5% oraz 1,9% na 2016 rok. Komisja argumentowała swoją rewizje wzrostu m.in. słabością euro, niską ceną ropy, luzowaniem ilościowym ECB (QE). Jednocześnie dla Grecji prognoza wzrostu została skorygowana o całe 2 pp. mniej do poziomu 0,5% w 2015 r.

Z kalendarza danych makro poznamy o godz. 15:45 wskaźnik PMI dla usług w USA oraz o godz. 16:00 wskaźnik ISM dla usług. Zdecydowanie więcej informacji gospodarczych poznamy jutro. O godz. 9:55 podany zostanie zbiorczy PMI dla Niemiec, a o godz. 10:00 zbiorczy PMI dla Eurolandu. O 14:15 napłyną dane z USA odnośnie zmiany pozarolniczego zatrudnienia ADP, a o godz. 15:15 przemawiać będzie prezes Fed Janet Yellen.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacja w USA na celowniku
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak