Wymiana ministrów bez większego znaczenia dla kursu PLN

11 Cze 2015

Po wczorajszym umocnieniu złotego dziś obserwujemy nieznaczną korektę tego ruchu. W pewnym stopniu jest to pochodna dość nie oczekiwanej wymiany ministrów w rządzie Ewy Kopacz. Na temat słabości rodzimej waluty wypowiedział się wczoraj dla Polskiego Radia prezes NBP Marek Belka, którego zdaniem złotówka docelowo powinna się umacniać. Nadal jednak kurs PLN w zdecydowanej mierze będzie przebiegał pod wpływem wydarzeń globalnych.

Temat Grecji wydaje się zmierzać w dobrym kierunku, co prawda wciąż nie ma przełomu w negocjacjach, jednak wiele sygnałów sugeruje, iż porozumienie zostanie w końcu zrealizowane. Nawet komisarz UE ds. monetarnych i gospodarczych, Pierre Moscovii stwierdził, że kompromis w sprawie Grecji jest możliwy ‘’bardziej niż kiedykolwiek ’’.

W środę agencja ratingowa S&P obniżyła wczoraj rating dla Grecji z perespektywą negatywną. Agencja zaznaczyła jednocześnie, że może jeszcze obniżyć rating jeśli nie dojdzie do ugody pomiędzy grekami a UE. Decyzja agencji nie była zaskoczeniem dla rynków i rozeszła się bez większego echa. Obecnie kurs EURUSD dziś na 0,5-procentowym minusie i wynosi 1,1268.

W kalendarzu makroekonomicznym o 14:30 mamy dzisiaj dane na temat bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej z USA. Jutro o 11:00 poznamy produkcję przemysłową z Eurolandu, a o 14:30 dane odnośnie inflacji producenckiej ze stanów. O godz. 16:00 zostanie opublikowany wskaźnik nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

W Turcji i w strefie euro dwucyfrowe odczyty inflacyjne

03 Sie 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sierpień dla złotego?

02 Sie 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Letnie przesilenie

30 Lip 2021

Adam Fuchs