pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wydłużenie pewne, pytanie tylko na jaki czas

Wydłużenie pewne, pytanie tylko na jaki czas

14 mar 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Kolejne głosowanie

Nadal głównym tematem dla rynków pozostają kolejne głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin. Wczoraj przegłosowany został projekt odrzucenia chaotycznego brexitu co powiało optymizmem na notowaniach funta brytyjskiego. Co ciekawe rząd premier May sprzeciwiał się wniesieniu poprawki o rosrzerzeniu terminu uniknięcia twardego brexitu na bezterminowy. Dzięki jednak poparciu części konserwatystów udało się go przeforsować. GBP/PLN znów znalazł się powyżej granicy 5,05.

Teoretycznie o 3 miesiące ale mogą pojawić się inne opcje

Dzisiaj nic nowego a więc kolejne głosowanie. Tym razem w sprawie wydłużenia brexitu. Ma to umożliwić uzyskanie większej ilości czasu na opracowanie nowego planu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Teoretycznie projekt zakłada wydłużenie o 3 miesiące ale podczas wcześniejszej debaty mogą pojawić się inne opcje. Wydaje się, że Unia jest skłonna zaakceptować wydłużenie nawet do końca roku.

Więcej czasu, problemy te same

Pytanie zasadnicze brzmi co dalej? Wydłużenie terminu tak naprawdę nic nie wnosi. Według ostatnich doniesień z obozu May chce ona rozmawiać z UE na temat modyfikacji kwestii backstopu. I w przypadku pozytywnego zakończenia negocjacji po raz trzeci spróbować uzyskać większość w głosowaniu w Izbie Gmin. Wydaje się jednak, że jest mała szansa, że to się uda po pierwsze Unia nie zgodzi się na ustępstwa. A po drugie uzyskanie większości w swoim kraju będzie trudne, szczególnie, że partia eurosceptycznych torysów nie chce absolutnie zmieniać zdania i będzie grać przeciwko obecnej Pani premier.

May może nie utrzymać stanowiska

Finalnie wydaje się więc, że nieuniknionym scenariuszem będzie zmiana rządu i nowe wybory. Kampania może natomiast przynieść silne dążenie do nowego referendum. Teoretycznie więc argumenty działają na plus dla funta i w dłuższym terminie można oczekiwać dalszych wzrostów. Szczególnie, że w grze nie będzie już twardy brexit a raczej miękkie wyjście z UE coś na podobieństwo Norwegii a być może nawet całkowite odrzucenie brexitu i pozostanie w szeregach Unii.

Przede wszystkim głosowanie w Izbie Gmin

Dzisiejsze posiedzenie rządu Wielkiej Brytanii ma się rozpocząć około godziny 18. Poza tym na rynku niewiele powinno się dziać. Z ważniejszych danych jedynie sprzedaż nowych nieruchomości w USA o 15.00. Na krajowej walucie spokój największe ruchy oczywiście będziemy obserwować na GBP/PLN.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny