pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wyciszenie przed weekendem.

Wyciszenie przed weekendem.

17 sie 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Uspokojenie na lirze wpływa na cały rynek. Pensje rosną, choć coraz wolniej. Stabilny złoty.

To nie jest koniec.

    Opadły już emocje wokół tureckiej liry. Kurs USDTRY ustabilizował się w okolicach 5,80 TRY i nawet słowa miejscowych oficjeli, którzy mają dziwną swobodę w osłabianiu własnej waluty, tym razem nie wywołują większych ruchów. Jest to podyktowane przede wszystkim nadchodzącym weekendem oraz poprawą nastroju po ogłoszeniu wznowienia negocjacji chińsko-amerykańskich. Dzisiejsza cisza nie oznacza jednak zakończenia kryzysu walutowego na lirze. Tak naprawdę wszystkie czynniki ryzyka wciąż są aktualne. Po pierwsze pastor Brunson wciąż przebywa w areszcie domowym, a Donald Trump raczej tego tematu nie odpuści. Stał się on zbyt medialny, więc można zakładać, że wyrzutnia rakiet tweetów z pewnością jest już wymierzona w Ankarę. Po drugie inflacja cały czas jest tak samo wysoko, a bank centralny daleko od podnoszenia stóp. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj (choć zapewne późno w nocy) agencja S&P wyda aktualizacje ratingu Turcji, która w poniedziałek może posłużyć za pretekst do kolejnej wyprzedaży.

Rynek pracy zwalnia.

    W piątkowym kalendarzu brakuje istotnych odczytów makroekonomicznych. Jest co prawda raport o inflacji w strefie euro, ale jest to zaledwie rewizja, która na dodatek okazała się zgodna z pierwszym odczytem. Więcej emocji, przynajmniej na naszym podwórku, wzbudziła publikacja GUS-u na temat przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Wyniosło ono 4825,02 złote, czyli o 7,2% więcej niż w zeszłym roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o 7,5%, czyli tyle ile wyniósł poprzedni odczyt. Rozczarowała też dynamika zatrudnienia, która wyniosła 3,5%, czyli 0,2 p.p. mniej niż miesiąc wcześniej.

Spokojny koniec tygodnia.

    Od rana handel na walutach przebiega dość spokojnie. Tyczy się to też złotego, który utrzymuje się blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Euro kosztuje 4,31 zł, co oznacza, że kosztuje grosz więcej niż wczoraj. Dolar jest wyceniany na 3,78 zł, a szwajcarski frank na 2 grosze więcej. Funt dzisiaj nieskutecznie testował 4,80 zł i utrzymuje się nieznacznie powyżej tego poziomu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD tendencja spadkowa trwa, w tle RPP
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Korekta na „edku” stała się faktem
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dolar kontruje, osłabiając złotego
Adam Fuchs