pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wybory w USA tematem numer 1. Mocny dolar osłabia złotówkę.

Wybory w USA tematem numer 1. Mocny dolar osłabia złotówkę.

07 lis 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekając na środowy poranek.

Wydarzeniem tego tygodnia bez wątpienia są wybory w USA. Lekką przewagę w sondażach ma Hillary Clinton ale niepewność nadal jest dość spora, minimalne zwycięstwo Trumpa jest ciągle możliwe. Patrząc na głosy elektorskie widzimy jednak sporą przewagę kandydatki demokratów. Bez wątpienia bardzo mocno zachwiała sytuacją wczorajsza informacja z FBI, która nie znalazła żadnych śladów mogących postawić zarzuty kryminalne w sprawie tzw. “maili Clinton”.

Po tej informacji szanse na wygraną Donalda Trumpa mocno spadły. Bo tak naprawdę sprawa rzekomych e-maili tylko ciążyła kandydatce demokratów i mogła spowodować, że głosujący się od niej odwrócą.

Powrót sentymentu do dolara.

Informacja ta, zwiększająca szansę Hillary Clinton na prezydenturę wywołała spory optymizm na rynkach. Zyskiwać zaczął znowu dolar amerykański. Po piątkowych danych z rynku z pracy reakcja była nieco umiarkowana, choć dane były dobre. Wskazując jednoznacznie, że podwyżka stóp powinna nastąpić w grudniu. Po wynikach wyborów Fed powinien mieć już pełen obraz i zdecydować się na zacieśnianie polityki monetarnej. EUR/USD znów oscyluje poniżej granicy 1,11.

Rodzima waluta lekko traci

Na polskim rynku spadki na USD/PLN przekładają się na wzrost notowań na USD/PLN. Bardzo prawdopodobny jest ruch w kierunku 3,9300. Do innych walut złotówka również pozostaje w defensywie. Złotówka powinna pozostawać nadal pod wpływem czynników zewnętrznych. Posiedzenie RPP w tym tygodniu nie powinno przynieść istotnych zmian. Polityka monetarna w naszym kraju pozostanie na niezmienionym poziomie, istotne będą jednak nowe projekcje makroekonomiczne szczególnie co do inflacji.

Kalendarz makro bez ważnych danych

Dzisiejszy kalendarz makro nie rozpieszcza inwestorów, brak jest jakichkolwiek danych mogących wpłynąć na notowania głównych walut. Tematem wiodącym pozostają wybory w USA, a apogeum emocji będzie w nocy z wtorku na środę kiedy zaczną napływać wyniki wyborów z poszczególnych stanów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak