pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wtorek z inflacją

Wtorek z inflacją

16 sie 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

   Przegląd wczorajszych publikacji.Odczyty inflacyjne w Wielkiej Brytanii, Polsce oraz w USA. Notowania złotówki.

    Pomimo wczorajszego dnia wolnego od pracy w naszym kraju rynki walutowe nie miały przerwy. Z ważniejszych informacji poznaliśmy inflację producencką w Szwajcarii, która miesiąc do miesiąca wynosi -0,2%, a w skali roku -4,5%. Indeks NY Empire State wyniósł -4,21 pkt wobec oczekiwanych 2,5.

    W dniu dzisiejszym do najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych należą publikacje wyników inflacyjnych. Jako pierwsze podane zostały w Wielkiej Brytanii. Miesiąc do miesiąca inflacja konsumencka wynosi -0,1%, czyli zgodnie z założeniami analityków. Z kolei odczyt rok do roku był lepszy od oczekiwań i wyniósł 0,6%. Lepszy wynik od oczekiwań osiągnęła również inflacja producencka. Miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4%, a w ujęciu rocznym jej wynik wniósł 1%. Dobre dane z wysp zdołały tylko na chwilę umocnić notowania funta. Obecnie umocnienie to zostało zniwelowane, a brytyjska waluta kosztuje 4,89 zł.

    O godzinie 14:00 opublikowany został wskaźnik inflacji bazowej w Polsce. W skali rocznej bez cen żywności i energii wynosi on -0,4%, co jest wynikiem o 10 punktów bazowych gorszy od prognoz. Nie wpłynęło to jednak znacząco na wartość złotówki.

    W godzinach popołudniowych czekają nas odczyty ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 poznamy poziom inflacji bazowej. Oczekiwania analityków z miesiąca na miesiąc wynoszą 0,2%, a w ujęciu rocznym 2,3%.

    W dniu dzisiejszym złotówka traci do franka szwajcarskiego 2 grosze, a jego cena wynosi 3,93 zł. Cena euro pozostaje na niezmienionym, poziomie 4,26 zł. Z kolei dolar traci dzisiaj do złotówki aż 4 grosze. Za amerykańska walutę zapłacimy aktualnie 3,77 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny