pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wtorek z odczytami inflacyjnymi

Wtorek z odczytami inflacyjnymi

17 maj 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem odczytów inflacyjnych na świecie. Złotówka nadal się umacnia.

    Nad ranem dotarły do nas informacje z japońskiego przemysłu. Pomimo tego, że produkcja przemysłowa w Kraju Kwitnącej Wiśni rośnie z miesiąca na miesiąc o 3,8%, a rok do roku 0,2%, czyli szybciej niż oczekiwali analitycy, nie odbiło się to na notowaniach jena. Na parze USD/JPY notowane są wzrosty, które oznaczają osłabienie się japońskiej waluty w stosunku do dolara.

    Jako pierwsza w Europie dane dotyczące inflacji podała Szwajcaria. Inflacja producencka w tym kraju rośnie z miesiąca na miesiąc o 0,2%. Z kolei wynik w ujęciu rocznym pozostaje nadal ujemny na poziomie -1,7%.

    Komplet odczytów inflacyjnych o godzinie 10:30 przedstawiła Wielka Brytania. Tamtejszy urząd statystyczny przedstawił wyniki zarówno inflacji konsumenckiej, jak i producenckiej. Konsumenckie inflacje bazowe w ujęciu miesięcznym oraz rocznym okazały się gorsze od przewidywań analityków. Z kolei pozytywnym zaskoczeniem okazały się lepsze od prognoz wyniki producenckiej inflacji bazowej. Z miesiąca na miesiąc wynosi ona 0,2%, a w ujęciu rocznym 0,5%. Odczyty te nie wpłynęły znacząco na notowania funta do złotówki.

    Bogate w wydarzenia makroekonomiczne będzie dzisiejsze popołudnie. W Stanach Zjednoczonych przewidziano dziś liczne publikacje oraz wystąpienia. Poznamy odczyty m.in. inflacji konsumenckiej, dynamikę produkcji przemysłowej czy dane z rynku nieruchomości. Na godziny wieczorne zaplanowano wystąpienia szefów FED.

    Polska złotówka umacnia się drugi dzień z rzędu. Dolar potaniał o jeden grosz do poziomu 3,84 zł. Po tyle samo co dolar straciły również frank szwajcarski oraz euro. Koszt zakupu tych walut wynosi odpowiednio 3,93 zł i 4,35 zł. Jedynie w stosunku do funta nasza waluta nieznacznie się osłabiła. Za brytyjską walutę zapłacimy 5,56 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD pozostaje pod presją
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja z USA spycha USD/PLN jeszcze niżej
Dawid Górny

Komentarz walutowy

xxxPLN z dnia na dzień coraz niżej
Dawid Górny