We wtorek kolejne odczyty inflacji

17 maja 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem odczytów inflacyjnych na świecie. Złotówka nadal się umacnia.

Nad ranem dotarły do nas informacje z japońskiego przemysłu. Pomimo tego, że produkcja przemysłowa w Kraju Kwitnącej Wiśni rośnie z miesiąca na miesiąc o 3,8%, a rok do roku 0,2%, czyli szybciej niż oczekiwali analitycy, nie odbiło się to na notowaniach jena. Na parze USD/JPY notowane są wzrosty, które oznaczają osłabienie się japońskiej waluty w stosunku do dolara.

Jako pierwsza w Europie dane dotyczące inflacji podała Szwajcaria. Inflacja producencka w tym kraju rośnie z miesiąca na miesiąc o 0,2%. Z kolei wynik w ujęciu rocznym pozostaje nadal ujemny na poziomie -1,7%.

Komplet odczytów inflacyjnych o godzinie 10:30 przedstawiła Wielka Brytania. Tamtejszy urząd statystyczny przedstawił wyniki zarówno inflacji konsumenckiej, jak i producenckiej. Konsumenckie inflacje bazowe w ujęciu miesięcznym oraz rocznym okazały się gorsze od przewidywań analityków. Z kolei pozytywnym zaskoczeniem okazały się lepsze od prognoz wyniki producenckiej inflacji bazowej. Z miesiąca na miesiąc wynosi ona 0,2%, a w ujęciu rocznym 0,5%. Odczyty te nie wpłynęły znacząco na notowania funta do złotówki.

Bogate w wydarzenia makroekonomiczne będzie dzisiejsze popołudnie. W Stanach Zjednoczonych przewidziano dziś liczne publikacje oraz wystąpienia. Poznamy odczyty m.in. inflacji konsumenckiej, dynamikę produkcji przemysłowej czy dane z rynku nieruchomości. Na godziny wieczorne zaplanowano wystąpienia szefów FED.

Polska złotówka umacnia się drugi dzień z rzędu. Dolar potaniał o jeden grosz do poziomu 3,84 zł. Po tyle samo co dolar straciły również frank szwajcarski oraz euro. Koszt zakupu tych walut wynosi odpowiednio 3,93 zł i 4,35 zł. Jedynie w stosunku do funta nasza waluta nieznacznie się osłabiła. Za brytyjską walutę zapłacimy 5,56 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak