Wszystkie oczy zwrócone na Fed

17 wrz 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Dziś o godz. 20:00 wszyscy inwestorzy z zapartym tchem będą oczekiwać na decyzję Fed.

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są na rekordowo niskim poziomie od grudnia 2008 roku. Prawdopodobieństwo podwyżek wyceniane jest na 32%.

Sporą zmienność obserwujemy od rana na złocie, które rano jako ‘’bezpieczna przystań’’ zyskiwało ponad 1% tymczasem teraz jest notowane w okolicach wczorajszego zamknięcia. Giełdy w USA wczoraj drugi dzień z rzędu wyraźnie zyskiwały, tymczasem euro zyskuje do dolara 0,4%. Utrzymanie wzrostów na głównej parze może budzić jednak wątpliwości. Nawet jeśli stopy nie zostaną podniesione to przemówienie prezes Fed powinno utwierdzić rynki w przekonaniu o znacznych różnicach w polityce monetarnej między USA a UE.

Stopy procentowe w Szwajcarii pozostały bez zmian, co było zgodne z konsensusem rynkowym. Szef Szwajcarskiego Banku Narodowego zgodnie z oczekiwaniami mówił, iż CHF jest nadal mocno przewartościowany i że SNB będzie aktywny na rynku walutowym jeśli zajdzie taka potrzeba. Po publikacji danych frank zareagował najpierw niewielkim umocnieniem, teraz jednak zarówno EURCHF, jak i CHFPLN są notowane w okolicach wczorajszego zamknięcia.

O godz. 10:30 poznaliśmy dane makro z Wielkiej Brytanii, były one zbliżone do prognoz dlatego nie wywołały zmian na funcie. Kolejna porcja danych czeka nas o godz 14:30  poznamy wtedy pozwolenia na budowę, rozpoczęte budowy domów oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA.  O godz. 16:00 mamy wskaźnik przemysłowy wg Fed z Filadelfii. Dzień zwieńczy wspomniana już decyzja odnośnie stóp procentowych o 20:00 oraz przemówienie Janet Yellen o 20:30.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy dane z USA wpłyną na decyzję FED?

27 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Taniec eurodolara wokół 1,09 USD

26 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wydłużone wakacje kredytowe?

25 sty 2023

Dawid Górny