pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wielka Brytania zawiesza kampanie

Wielka Brytania zawiesza kampanie

17 cze 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak

Plotki o odwołaniu Brexitu zdementowane. Osłabienie na złotówce.

Po wczorajszym zabójstwie brytyjskiej posłanki Jo Cox, aktywnie nawołującej o pozostanie w strukturach Unii, zarówno obóz euroentuzjastów jak i eurosceptyków zdecydował o zawieszeniu kampanii. Morderstwo mogło mieć charakter polityczny, według świadków zabójca przed strzałem krzyczał “Britain First” (“przede wszystkim Wielka Brytania”).  Po tej tragicznej wiadomości doszło do umocnienia się funta. Giełda w Londynie odrabia część strat z ostatnich dni.

Wczoraj złotówka przez pierwszą część dnia (do około godz. 14:00) znajdowała się wyraźnie pod presją. Jednak późnym popołudniem zaczęła intensywnie odrabiać straty. Od maksymalnego kursu euro potaniało o 5 groszy (z 4,45 zł na 4,40 zł). Dolar po otarciu się o 4 zł spadł do 3,92 zł.

Dziś rodzima waluta nieznacznie traci na wartości. Najmocniej drożeje funt, który kosztuje 5,64zł. Za euro zapłacimy 4,44 zł. Frank notowany jest nadal wyraźnie powyżej 4 zł, w tym momencie po 4,10 zł. Za dolara należy zapłacić 3,94 zł.

Dane z polskiej gospodarki odbiły się praktycznie bez echa na notowaniach złotego. Sprzedaż detaliczna spadła z prognozowanych 3% na 2,2%. Z kolei poprawił się wskaźnik inflacji, która nadal jest poniżej zera ale mniej niż w zeszłym roku o tej porze, to znaczy z -0,9% nastąpiła poprawa na -0,7%.

W kalendarzu makro o godzinie 14:30 poznamy dane odnośnie zezwoleń na budowę z USA. O godzinie 17:00 swoje przemówienie rozpocznie prezes EBC Mario Draghi.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny