Wielka Brytania zawiesza kampanie

17 cze 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak

Plotki o odwołaniu Brexitu zdementowane. Osłabienie na złotówce.

Po wczorajszym zabójstwie brytyjskiej posłanki Jo Cox, aktywnie nawołującej o pozostanie w strukturach Unii, zarówno obóz euroentuzjastów jak i eurosceptyków zdecydował o zawieszeniu kampanii. Morderstwo mogło mieć charakter polityczny, według świadków zabójca przed strzałem krzyczał “Britain First” (“przede wszystkim Wielka Brytania”).  Po tej tragicznej wiadomości doszło do umocnienia się funta. Giełda w Londynie odrabia część strat z ostatnich dni.

Wczoraj złotówka przez pierwszą część dnia (do około godz. 14:00) znajdowała się wyraźnie pod presją. Jednak późnym popołudniem zaczęła intensywnie odrabiać straty. Od maksymalnego kursu euro potaniało o 5 groszy (z 4,45 zł na 4,40 zł). Dolar po otarciu się o 4 zł spadł do 3,92 zł.

Dziś rodzima waluta nieznacznie traci na wartości. Najmocniej drożeje funt, który kosztuje 5,64zł. Za euro zapłacimy 4,44 zł. Frank notowany jest nadal wyraźnie powyżej 4 zł, w tym momencie po 4,10 zł. Za dolara należy zapłacić 3,94 zł.

Dane z polskiej gospodarki odbiły się praktycznie bez echa na notowaniach złotego. Sprzedaż detaliczna spadła z prognozowanych 3% na 2,2%. Z kolei poprawił się wskaźnik inflacji, która nadal jest poniżej zera ale mniej niż w zeszłym roku o tej porze, to znaczy z -0,9% nastąpiła poprawa na -0,7%.

W kalendarzu makro o godzinie 14:30 poznamy dane odnośnie zezwoleń na budowę z USA. O godzinie 17:00 swoje przemówienie rozpocznie prezes EBC Mario Draghi.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak