pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Wielka Brytania podpada znów UE

Wielka Brytania podpada znów UE

16 mar 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar nieco traci na szerokim rynku. Rentowność amerykańskich obligacji nadal dominującym czynnikiem determinującym ruchy na niemal wszystkich aktywach. Temat brexitu znów wraca i sieje delikatne spustoszenie na notowaniach funta brytyjskiego. Bierność inwestorów spowodowana oczekiwaniem na jutrzejsze posiedzenie Fed. 

Szarpane ruchy

We wtorek na parach dolarowych widać próby zainicjowania korekty. EUR/USD podbija dzisiaj w okolice poziomu 1,1950, podczas gdy wczoraj obserwowaliśmy test 1,19. Jeśli spojrzymy na rentowność amerykańskich obligacji, to od razu widzimy, skąd był ten ruch na rynku FX. Mianowicie chodzi o dotarcie 10-latek do poziomu 1,60%. Próba przebicia tego poziomu okazała się nietrwała, stąd widzimy cofnięcie, które pociąga za sobą odreagowanie na dolarze. 

Fed w centrum uwagi

Mimo wszystko widzimy na rynku FX stan wyczekiwania na ważne wydarzenie. Chodzi o jutrzejsze posiedzenie Fed. Analitycy są podzieleni w swoich opiniach. Czy szef Fed zwróci w końcu uwagę na rosnącą rentowność obligacji, czy jednak zbagatelizuje problem? Skoro nie ma jednego dominującego scenariusza, to można się spodziewać, że wydarzenie to przyniesie zwiększoną zmienność na rynkach. 

Bierność Powella?

Sprawa jest dość prosta, jeśli Powell przyjmie postawę bierną, to zobaczymy wyskok rentowności np. obligacji 10-letnich w okolice poziomu 1,70%. Ważne też będą nowe projekcje makro, które mogą wskazać na optymizm co do ożywienia gospodarczego w USA w najbliższych latach. Jeśli tak faktycznie będzie, to jest to również czynnik za rosnącą rentownością obligacji. Ożywienie niesie za sobą większą presję na wzrost cen, co finalnie może się przełożyć na szybszą podwyżkę stóp procentowych. Taka sytuacja to oczywiście woda na młyn właśnie dla rynku długu. Biorąc pod uwagę przełożenie na rynek FX, to możemy być świadkami umocnienia dolara. 

Funt traci

Na szerokim rynku dzisiaj widzimy słabość funta. Wydawało się, że Wielka Brytania już na dobre zapomniała o temacie brexitu, a tu nic bardziej mylnego. Komisja Europejska wszczęła właśnie postępowanie przeciwko Wyspiarzom, jak twierdzi za złamanie ustalonych zasad wyjścia ze wspólnych struktur. Chodzi o kwestie rozliczeń celnych Londynu z Irlandią Północną. Brytyjskie władze zapowiedziały zmianę zasad rozliczeń, co wzbudziło zainteresowanie UE. Wątek ten zapewne będzie się rozwijał w kolejnych dniach, na ten moment przynosi presję spadkową na „rozgrzanego” w ostatnich dniach funta. 

Marazm na złotym

Spokojnie w ostatnich godzinach jest na notowaniach złotego. EUR/PLN jest bliski testowania poziomu 4,60, ale też ospałość rynków i wyczekiwanie na jutrzejszy punkt kulminacyjny tygodnia nie sprzyja rozstrzygnięciu już teraz. Mimo wszystko krajowa waluta mimo sporych wzrostów na Wall Street, czy nawet DAX-ie, nie korzysta z tego optymizmu inwestorów i jest jedną z najsłabszych walut rynków wschodzących. Dzisiaj w kalendarium warte uwagi są dane z USA o 13.30 na temat sprzedaży detalicznej. Przypomnijmy publikacja za styczeń wypadła rewelacyjnie, czy i tak będzie w lutym, to już raczej pewne nie jest. W szczególności patrząc na na warunki pogodowe, które miały miejsce w tym okresie w Stanach. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny