pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Widoczny strach na rynkach

Widoczny strach na rynkach

01 wrz 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiejszy napływ danych z rynku azjatyckiego wskazuje na to, że najprawdopodobniej nie kończą się nerwowe reakcje na rynkach. O 3.00 został opublikowany oficjalny odczyt indeksu PMI, który zgodnie z oczekiwaniami spadł do poziomu 49,7 pkt, czyli poniżej granicy 50 pkt która umownie oddziela wzrost gospodarczy od recesji.

Chociaż chiński PMI został zrewidowany w górę nic nie wskazuje na to, aby sytuacja wokół Państwa Środka miała się niebawem uspokoić. Bardzo słabe sierpniowe dane z gospodarki pod znakiem zapytania stawiają cel wzrostu gospodarczego na ten rok czyli 7%. W 2014 roku osiągnięto wzrost rzędu 7,4%.

Dzisiaj poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu, osiągnął on wartość 51,1 pkt. Jest to najniższy odczyt od września 2014 roku. Dane bardzo mocno rozczarowały, prognozy zakładały poziom 54,1 pkt. Tak mocny spadek może świadczyć o sporym wyhamowaniu aktywności w sektorze wytwórczym.

Jeśli w kolejnych odczytach trend spadkowy będzie zachowany, może się okazać, że tempo wzrostu PKB w drugim półroczu będzie słabsze niż w pierwszym. Pytanie jak na to wszystko zareaguje RPP, bo bez wątpienia będzie się musiała zmierzyć ze słabszym wzrostem gospodarczym, a do tego cały czas presją inflacyjną wynikającą przede wszystkim ze spadkiem cen surowców. W takiej sytuacji można by pobudzić gospodarkę i obniżyć stopy procentowe mimo, że było by to wbrew wcześniejszym zapowiedziom.

O 10.00 nastąpiła publikacja indeksów PMI z Niemiec, Francji i Strefy Euro. Odczyty były zbliżone do oczekiwań analityków, ale warto zwrócić na rosnący po raz kolejny indeks PMI z gospodarki niemieckiej. I w głównej mierze dzięki temu odnotowaliśmy wzrost na parze EUR/USD powyżej 1,13.

O 10.30 poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii. Wypadł on słabiej od prognoz mimo wszystko jednak cały czas powyżej 50 pkt. Po publikacji złotówka umocniła się do funta, obserwujemy aktualnie poziom 5,76.

Dzisiaj warto jeszcze zwrócić uwagę na odczyt indeksu PMI dla przemysłu z amerykańskiej gospodarki o 15.45, a także odczyt ISM dla przemysłu o 16.00 który powinien potwierdzić rozpędzanie się gospodarki w drugim kwartale po solidnym odczycie PKB 3,7%.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak