Widoczna poprawa globalnych nastrojów

30 wrz 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Dzisiejszą sesje główne indeksy rozpoczęły od wzrostów. Giełdy w Londynie, Francji i Niemiec zyskują ponad 2%. Wymazały tym samym niemal w całości poniedziałkowe straty. Na sporym plusie, 2,7% był Japoński Indeks Nikkei. Kraj Kwitnącej Wiśni opublikował dziś gorsze dane makro na temat produkcji przemysłowej, wypadły one na poziomie 0,2% r/r, natomiast konsensus zakładał 1,8% r/r. W efekcie jen osłabił się w stosunku do dolara o 0,4% do poziomu 120,23. Gorsze dane przy ciągle niskiej inflacji zwiększają obawy o wejście kraju w recesję. Nie wykluczone, że Bank Japonii będzie rozważał kolejną stymulację monetarną, co przełoży się na dalsze osłabienie jena.

EURUSD porusza się w niewielkim obszarze zmienności. Aktualnie jej kurs wynosi 1,1223 czyli 0,3% niżej niż wczorajsze zamknięcie. Nieco gorsze dane makro z Niemiec nie zwiększyły zmienności głównej pary. Niemiecka stopa bezrobocia pozostała na tym samym poziomie tj. 6,4%, natomiast sprzedaż detaliczna r/r spadła z zakładanych 3,3% do 2,5%.

Z Wielkiej Brytanii poznaliśmy dziś informacje odnośnie PKB, dane rok do roku były minimalnie niższe niż konsensus i wyniosły 2,4%, natomiast kwartał do kwartału były już zgodne oczekiwaniami tj. 0,7%. O 11:00 opublikowano gorszy niż zakładano wskaźnik inflacji dla Eurolandu, osiągnął on poziom -0,1% wobec założeń na poziomie 0,0%. Średnia stopa bezrobocia w krajach Strefy Euro wyniosła 11% przy prognozach na poziomie 10,9%.

Przed nami jeszcze ważne dane dotyczące zmiany pozarolniczego zatrudnienia z USA (raport ADP), który poznamy o 14:15. O 15:45 mamy indeks Chicago PMI. O godz. 21:00 przemawia prezes Fed Janet Yellen. W nocy z środy na czwartek zostanie podany Indeks Tankan dal przemysłu oraz usług. Odbędzie się również seria publikacji PMI dla poszczególnych krajów:

  • 3:35 Japonia
  • 3:45 Chiny (ze względu na Święto Narodowe, giełda zostanie zamknięta do środy włącznie)
  • 9:00 Polska i Węgry
  • 9:50 Francja
  • 9:55 Niemcy
  • 10:00 Strefa Euro
  • 10:30 Wielka Brytania
  • 15:45 USA.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny