Weryfikacja obietnic Trumpa przez rynki. Złoty nadal w ofensywie mimo pogorszenia sentymentu.

27 mar 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

IFO nie zaskoczył

Dzisiejszy kalendarz makro nie zawiera żadnych istotnych publikacji. Wyjątek stanowił odczyt indeksu Ifo z Niemiec ale po bardzo dobrych odczytach PMI inwestorów nie zaskoczył dobry wynik. Euro i tak pozostaje walutą mocną szczególnie w notowaniach do dolara amerykańskiego.

Porażka Trumpa

Fiasko wycofania ustawy Obamacare przez Republikanów i wprowadzenie nowej ustawy zdrowotnej wywołał sporą reakcję na dolarze. W piątek co prawda większych emocji to nie wywołało ale za to dzisiaj EUR/USD otworzył się z luką wzrostową. W szczycie zanotowaliśmy już poziom ponad 1,0870 tak wysoko kurs nie był od grudnia.

Republikanie biorą się do roboty

Mimo, że w weekend Republikanie próbowali ratować głosy wyborców i uciekające poparcie mówiąc o początku intensywnych prac nad ustawą o podatkach, to inwestorów nie zdołali przekonać. Po pierwsze w tym momencie wszyscy wątpią w możliwość przeprowadzenia szybkich zmian. A dwa wprowadzenie ustawy zdrowotnej miało przynieść oszczędności, a tym samym zmniejszyć koszty wprowadzenia ustawy podatkowej. Może się więc pojawić znów grupa Republikanów, która na zwiększenie deficytu się nie zgodzi. Podsumowując w tym momencie inwestorzy pozostaną sceptyczni i dość ostrożnie będą podchodzić do zajmowania krótkiej pozycji na EUR/USD.

Polska waluta nadspodziewanie dobrze

Mimo takich zawirowań w największej gospodarce świata nasza rodzima waluta radzi sobie bardzo dobrze. I to w sytuacji gdy apetyt na ryzyko nieco się zmniejszył. Widać to po zachowaniu EUR/CHF, który był znów poniżej 1,07 a więc ucieczkę do bezpiecznych przystani można zauważyć. Widocznie inwestorzy doszli do wniosku, że bieżące problemy USA spowodują mniejsze tempo zacieśnianie polityki monetarnej w tym kraju. Spadki rentowności obligacji za oceanem powoduje większą atrakcyjność instrumentów dłużnych w krajach rozwijających się. Tylko trzeba pamiętać, że to takie stąpanie po cienkim lodzie, bardzo łatwo w tej sytuacji o pogorszenie sentymentu i gwałtowne osłabienie złotego. Tym bardziej, że fundamenty w średnim terminie przemawiają za dolarem.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak