pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Weekend majowy na rynkach

Weekend majowy na rynkach

02 maj 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

1 maja

    W większości krajów podobnie jak w Polsce 1-go maja obchodzone jest święto pracy.  Tylko na Wyspach Brytyjskich dzień wolny przypada ze względu na Majowe Święto Bankowe. Niemniej jednak w dniu wczorajszym dało się zauważyć znacznie mniejszą zmienność niż zazwyczaj. Pomimo tego, że głównie w Europie oraz w Chinach świętowano kalendarz makroekonomiczny nie pozostał pusty. Poznaliśmy dochody i wydatki amerykanów. Odczyty okazały się gorsze od oczekiwań. Dochody amerykanów wzrosły zaledwie o 0,2% w ujęciu miesięcznym przy niezmienionych wydatkach.Dodatkowo opublikowany został odczyt PMI dla przemysłu, który nie zaskoczył analityków.

2 maja

    W dniu dzisiejszym od rana poznamy odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Europie. W większości są to odczyty wyższe lub zgodne z oczekiwaniami. tylko szwajcarski indeks okazał się gorszy od prognoz, ale i tak wynosi znacznie powyżej 50 pkt. W Polsce wskaźnik ten pozytywnie zaskoczył inwestorów. Wobec 53,9 pkt spodziewanych wyniósł 54,1 pkt.  Nie wpłynęło to jednak znacząco na notowania złotówki, która pozostaje mocna. Dzisiaj za jedno euro należy zapłacić 4,21 zł, za franka 3,88 zł, za dolara 3,86 zł, a za funta 4,98 zł.  Najważniejszym odczytem dnia dzisiejszego były odczyty PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii oraz dla całej Strefy Euro. W Strefie Euro wynosi on 56,7 pkt, czyli o 0,1 pkt mniej od oczekiwań. Wynik na wyspach przekroczył oczekiwania analityków o 3,3 pkt i wyniósł 57,3 pkt. Wpłynęło to na nieznacznie umocnienie funta na szerokim rynku.

3 maja

    Jutro obchodzimy święto konstytucji zarówno w Polsce jak i w Japonii. Podczas gdy obywatele tych państw będą cieszyli się dniem wolnym rynki będą działały pełna parą, a kalendarz ekonomiczny zapewni wiadomości przez cały dzień. Najważniejszymi będą odczyty PKB w Strefie Euro, raport ADP w USA oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych również w Stanach. Analitycy n przewidują żadnych zmian podczas najbliższego posiedzenia, a stopy procentowe najprawdopodobniej zostaną na poziomach 0,75-1%. Reakcja rynków również nie powinna być znacząca, chociaż jak to bywa w okolicach takich odczytów należy spodziewać się wzmożonej aktywności inwestorów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak