Ważne dane z Europy. W Polsce PKB zaskakuje.
Inflacja, bezrobocie oraz dynamika PKB w Europie. Z Polski odczyt dotyczący gospodarki.
Rośnie presja na EBC.
Kolejne dane ze strefy euro odbierają argumenty dla ultraluźnej polityki EBC. Stopa bezrobocia wynosi 9,6%, czyli blisko punkt procentowy mniej niż w zeszłym roku. Jest to najniższy wynik od maja 2009 roku. Tradycyjnie już najniższe bezrobocie notowane jest w Czechach i w Niemczech. Na drugim biegunie znajdują się Grecy oraz Hiszpanie. Jednak sytuacja na półwyspie Iberyjskim dynamicznie się poprawia.
Pozytywnie zaskoczył też odczyt dynamiki PKB. Wyniosła ona 1,8% przy oczekiwaniach na poziomie 1,7%. Ostatni kwartał przyniósł wzrost o 0,5%. Był to już 15. kolejny kwartał z dodatnia dynamiką. Historycznie do szczytów w poprzednich cyklach koniunkturalnych jeszcze trochę brakuje, jednak już teraz prawie cztery lata nieprzerwanego wzrostu robią wrażenie. Zwłaszcza że EBC jeszcze nie wszedł na ścieżkę podnoszenia stóp procentowych.
I wygląda na to, że wcale nie zamierza zbyt szybko na nią wchodzić. Nawet pomimo przyśpieszającej inflacji. W styczniu wyniosła ona 1,8% co niektórzy mogliby już odczytywać jako spełnienie głównego celu EBC. Zakłada on, że inflacja powinna wynosić “poniżej ale blisko” 2%. Mario Draghi kupuje czas argumentując, że obecny wynik jest efektem niskiej bazy. Ponadto przypomina, że cel inflacyjny jest określony w średnim okresie, tak by rozróżnić inflację przejściową od trwałej. Takie podejście nie może podobać się zwłaszcza Niemcom, którzy coraz bardziej naciskają na Włocha.
Za szybko czy za wolno?
Dzisiaj w Polsce tematem numer jeden jest odczyt GUSu dotyczący wzrostu PKB. Wyniósł on 2,8% i teoretycznie pozytywnie zaskoczył rynek, gdyż średnia oczekiwań ekonomistów wyniosła 2,7%. Obraz polskiej gospodarki jednak wcale nie jest taki pozytywny. Wystarczy przypomnieć, że budżet na 2016 rok był uchwalony przy założeniu wzrostu na poziomie 3,8%. W późniejszej korekcie zmniejszono oczekiwania do 3,6%, co również okazało się oderwane od rzeczywistości. Tradycyjnie już głównym napędem dla naszej gospodarki były wydatki konsumpcyjne, które wzrosły o 3,6%. Negatywnie na dynamice PKB odbił się spadek inwestycji o 5,5% w skali roku. Warto zauważyć, że był to najniższy wzrost PKB od trzech lat. Co prawda ta sytuacja może ulec jeszcze zmianie. Wystarczy obniżyć odczyty PKB za dwa poprzednie lata, co w ostatnim czasie próbuje osiągnąć wicepremier Morawiecki.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę