Strona główna > Komentarze walutowe > Wątpliwa skuteczność działań EBC

Wątpliwa skuteczność działań EBC

26 lis 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Wczorajszy dzień minął pod znakiem doniesień agencji Reuters, która cytując anonimowych przedstawicieli EBC wskazała na możliwe rozwiązania rozpatrywane przez Europejski Bank Centralny w celu luzowania polityki monetarnej. Według tych informacji stopy depozytowe zostały obniżone więcej niż oczekuje tego rynek.

Kontrowersje budzi natomiast pomysł skupowania od banków złych kredytów, ale póki co wydaje się, że ten pomysł był by ciężki do zrealizowania. Mimo wszystko trzeba zauważyć dość dużą determinację EBC by osiągnąć swój cel czyli wzrost inflacji. Gdyby te informacje się potwierdziły to tegoroczne minimum na 1,05 może zostać złamane i to jeszcze przed decyzją Fed.

Trzeba jednak poddać pod wątpliwość skuteczność dziabania programu QE w strefie euro. Od momentu uruchomienia programu skupu aktywów zadłużenie sektora prywatnego w strefie euro w ogóle nie rośnie. Celem programu według Mario Draghiego było doprowadzenie do spadku rynkowych stóp procentowych i zachęcenie prywatnych podmiotów do zaciągania kredytów co przekładało by się na uruchamianie inwestycji. Pozostaje tylko pytanie jak w takiej sytuacji zachowa się EBC biorąc pod uwagę nieefektywność dotychczasowej polityki.

W dniu dzisiejszym handel na rynkach finansowych odbywa się bez udziału amerykańskich inwestorów, a to dlatego, że w USA obchodzone jest Święto Dziękczynienia, stąd też zmienność na rynkach jest z pewnością obniżona. Widać to na EUR/USD gdzie kurs porusza się w wąskim paśmie wahań między 1,0600 a 1,0620. A dokładając do tego niemal pusty kalendarz makroekonomiczny trudno się spodziewać by coś się dzisiaj zmieniło.

Ostatnie godziny handlu przynoszą osłabienie się polskiej złotówki do większości walut. Polska waluta traci wobec dolara, funta brytyjskiego i euro zyskuje tylko do franka szwajcarskiego. Warto jednak zauważyć bardzo udaną sesję na rynku polskiego długu, gdzie rentowność spadła nawet do 2,5%. Może to wskazywać na rosnący popyt na krajowy dług, co może być efektem rosnących spekulacji co do zwiększenia QE przez EBC.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak