pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Waluty dalej niespokojne

Waluty dalej niespokojne

24 mar 2020 Autor: Maciej Przygórzewski

Ostatnie dni to istny rollercoaster na rynku walutowym. W ciągu kilku godzin euro potrafi skoczyć nawet o 5 groszy w górę lub w dół. Podobnie zachowują się zresztą zarówno dolar jak i frank szwajcarski.

Huśtawka na walutach

Jeszcze rano wydawało się, że dzisiaj będziemy świadkami korekty na rynku walutowym. Do 10:00 złotówka umacniała się już około 1% względem głównych walut. Nastąpiło jednak odbicie i znów jesteśmy na bardzo wysokich poziomach, od których zaczynał się dzień. Tak duża zmienność z pewnością cieszy spekulantów. Nie cieszy jednak osób prowadzących biznes, w którym następują rozliczenia walutowe. Kilkugroszowe skoki w górę i w dół w ciągu dnia nie pozwalają na spokojne planowanie.

Węgrzy utrzymali stopy procentowe

Na dzisiejszym posiedzeniu Bank Centralny Węgier zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,9%. To i tak niżej niż Polska, aczkolwiek patrząc na skalę cięć za oceanem już 0,65% powyżej USA. Europa po raz kolejny dłużej zwleka z cięciami stóp procentowych niż Amerykanie. Tam reakcje są bardziej zdecydowane i patrząc na przykład 2008 roku znacznie skuteczniejsze.

Trump chwali FED

Konflikt Donalda Trumpa z Rezerwą Federalną był częstym tematem komentarzy analityków. Prezydent mocno starał się wymusić obniżki stóp procentowych. Z drugiej strony rezerwa dbała o stabilność cen. Epidemia koronawirusa i nadchodzące spowolnienie w gospodarce spowodowały, że cele się spotkały. Rezerwa dwoma silnymi cięciami w marcu obniżyła stopy najpierw z 1,75% na 1,25% i w zeszłym tygodniu od razu na 0,25%. Jest to historycznie najniższy poziom, aczkolwiek Donald Trump daje do zrozumienia że liczy na więcej. Komentarz ten pojawił się już po rozszerzeniu programu skupu aktywów. Dolar ostatnio traci, ale warto przypomnieć, że jego kurs był na wyjątkowo wysokich poziomach.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs