pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Waluta USA rozdaje karty

Waluta USA rozdaje karty

30 wrz 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Mimo zmiany okoliczności dolar nadal w ofensywie. Panel dyskusyjny czołowych bankierów centralnych bez przełomowych stwierdzeń. EUR/USD już poniżej wsparcia na 1,16. Silny USD uderza w ceny metali i surowców. Złoty coraz słabszy, USD/PLN już ponad 4,00. 

Nadal to samo

Końcówka września na rynkach jest bardzo ciekawa i żaden inwestor na nudę nie może narzekać. Okoliczności co chwila się zmieniają, ale jedno pozostaje stałe, a więc umocnienie dolara amerykańskiego. Po korekcie na rynkach akcji nie ma już śladu i sytuacja się stabilizuje, również wzrost rentowności obligacji wyhamował. Wszystko to jednak nie przeszkodziło USD kontynuować marszu wzrostowego. Indeks dolarowy łamie kolejne opory i mknie w górę, trudno na ten moment wskazać czynniki, które mogłyby go zatrzymać. 

Fed chce działać, reszta czeka

Wczorajszy panel dyskusyjny bankierów centralnych organizowany przez EBC tylko podkreślił, jaka jest obecnie sytuacja w polityce monetarnej na świecie. Tak naprawdę tylko Fed myśli o rozpoczęciu jej normalizacji. Wypowiedź szefa FOMC potwierdziła, że tapering w listopadzie jest niemal pewny, bo sytuacja gospodarcza USA jest bardzo dobra. Powell brzmiał wczoraj jakby właśnie rozpoczął przygotowanie rynków na taką decyzję już na kolejnym posiedzeniu. Zgoła inny ton miała szefowa EBC, która stwierdziła, że wyższa inflacja nie jest powodem do rozpoczęcia jakichkolwiek zmian. Jeszcze bardziej oderwane od rzeczywistości stanowisko przedstawił szef Banku Japonii, który stwierdził, że jest cały czas gotowy do luzowania polityki pieniężnej. Nieco więcej rozsądku wskazał szef BoE, ale też uciekał jak mógł od słów wskazujących, że na Wyspach możemy oczekiwać w najbliższym czasie rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej. 

USD i długo, długo, nic

Owszem niektórzy nieco lekceważyli formę wirtualną wczorajszej konferencji, niemniej jednak pokazała ona, jaka jest obecnie sytuacja na rynkach. Dolar amerykański rządzi, a cały peleton z GBP, EUR czy JPY jest daleko za nim. Wszystko to kwestia fundamentów wynikających właśnie z polityki monetarnej, która zdecydowanie najwcześniej zostanie zmieniona w Stanach. Nie dziwi więc fakt, że USD kontynuuje marsz umocnienia już kolejny dzień. Jeśli Fed będzie co jakiś czas wykazywał jastrzębie stanowisko jak wczoraj, wystarczy to do utrzymania tego ruchu na dolarze. Na EUR/USD pękło wsparcie w postaci poziomu 1,16 i tak naprawdę otwarta jest droga do poziomu nawet 1,11, bo po drodze większych ważnych wsparć nie ma. 

Mocny dolar uderza w surowce

Taka sytuacja w sensie mocnego dolara amerykańskiego ma też swoje plusy. Mianowicie chodzi o ceny surowców i metali, które są do USD negatywnie skorelowane. Dlatego też widzimy zatrzymanie się wzrostów ropy naftowej, spadki dynamiczne na złocie i srebrze, także innych metalach i surowcach. Wszystko to może spowodować, że presja inflacyjna nieco osłabnie, a bankierzy centralni dostaną trochę wytchnienia. 

Sytuacja bez wyjścia

Z kolei minusem umocnienia dolara jest odpływ kapitału z rynków wschodzących. Widzimy to doskonale po notowaniach polskiej waluty, która pogłębia spadki. EUR/PLN wzrósł do poziomu ponad 4,64, jeszcze bardziej słabość złotego widoczna jest w relacji do USD, gdzie notujemy poziom ponad 4,00. Dzisiaj w kalendarzu odczyt liczby nowych bezrobotnych z USA o 14.30, a później kilka wystąpień członków Fed. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Przystosowanie do nowej rzeczywistości
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

The winner takes it all
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Czas wyczekiwania
Krzysztof Pawlak