W odpowiedzi na odpowiedź.

19 cze 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Eskalacja konfliktu USA – Chiny, pozytywne dane z Polski.

Trump nie ma dość.

Rośnie napięcie na linii Pekin – Waszyngton. Wczoraj wieczorem Trump zapowiedział wprowadzenie kolejnych ceł na chińskie produkty. Ma to być odpowiedź na zapowiedź wprowadzenia barier handlowych na amerykańskie produkty rolne i samochody. Oczywiście jest to reakcja Pekinu na wcześniejsze cła nałożone przez Amerykanów. Widać więc jak bardzo spirala wojny handlowej się nakręca. Trump tym razem poszedł jeszcze dalej i zamierza nałożyć cła na produkty warte 200 mld $. Do tej pory Chiny zawsze starały się odpowiadać symetrycznie na działania Waszyngtonu, tym razem jednak nie będzie to możliwe, ponieważ nie importują ze Stanów aż tyle produktów. Pojawił się więc pomysł, by uderzyć w amerykańskie usługi, co by oznaczało otwarcie zupełnie nowego frontu w obecnej wojnie.

Rośnie produkcja.

W dzisiejszym kalendarzu brakuje ważniejszych odczytów makroekonomicznych. Wtorek został zdominowany przez sympozjum bankierów centralnych, na czele z panelem prowadzonym przez Mario Draghiego. Z twardych danych opublikowany został raport dotyczący produkcji przemysłowej w Polsce. Okazała się ona wyższa od oczekiwań. W ciągu roku wzrosła ona o 5,4%, a po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym aż 7,4%. Cały czas dynamicznie rośnie produkcja budowlano-montażowa, której roczna dynamika przekroczyła 20%. Rosną także ceny producentów i to w szybszym tempie niż zakładali analitycy. Dane te potwierdzają, że znajdujemy się obecnie na szczycie cyklu koniunkturalnego. Podobnie twierdzą ekonomiści z Europejskiego Kongresu Finansowego, według których dynamika PKB będzie już stopniowo spadać, by w 2021 roku nie przekroczyć 3%.

Złoty dzisiaj wyraźnie traci. Dolar drożeje o 3 grosze i wraca w okolice ostatnich szczytów. Euro z łatwością dziś przebiło poziom 4,30 zł. Więcej zapłacimy także za franka, który kosztuje już 3,75 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty odrabia straty

02 cze 2023

Adam Fuchs