W oczekiwaniu na środę

11 gru 2015 Autor: Krzysztof Adamczak

Kolejny neutralny dzień dla złotego. Polska waluta nieznacznie traci na wartości w oczekiwaniu na decyzję FED w sprawie stóp procentowych.

Dzisiaj kończymy raczej słaby tydzień dla złotego. Nasza waluta osłabiła się od poniedziałku względem funta o 2 grosze z poziomu 5,97 zł do 5,99 zł. W przypadku europejskiej waluty był to wzrost z 4,30 zł do 4,34 zł. Ku niezadowoleniu posiadaczy hipotek wyrażonych we franku szwajcarskim waluta ta podrażała od początku tygodnia już o około 4 grosze. Jedynie kurs złotego do dolara pozostał stabilny, wchodząc w okres niewielkiej zmienności. Sytuacja ta jest jednak chwilowa, ponieważ prawdopodobnie już w środę będziemy oglądać dość istotne jej zwiększenie.

To właśnie wtedy amerykański bank centralny ma podjąć decyzję o stopach procentowych. To, że rynek oczekuje ich podniesienia, powoli staje się już tradycją. Do tej pory Fed konsekwentnie starał się odwlekać w czasie pierwszą od siedmiu lat zmianę kosztu pieniądza. Podniesienie stóp procentowych powinno skutkować umacnianiem się dolara wobec euro. W takim scenariuszu złoty jako waluta silnie powiązana z euro powinna proporcjonalnie tracić do dolara. W przypadku braku obniżki stóp należy spodziewać się odwrotnej tendencji.

Dzisiejszy dzień jest dość skąpy jeśli chodzi o publikacje danych makroekonomicznych. Najważniejsze z nich napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. O 14:30 podane zostały dane o dynamice sprzedaży detalicznej oraz o inflacji PPI. Oba wskaźniki wzrosły, chociaż ciężko mówić tu o jakimkolwiek zaskoczeniu. Wyniki albo pokrywały się z przewidywaniami albo nieznacznie się różniły. Nie powinny mieć zatem większego znaczenia w kontekście środowej decyzji FED. O ósmej rano podano również dane o inflacji w Niemczech. Trafiły one idealnie w oczekiwania i nie miały większego wpływu na rynek.

Ogólnie na złotym obserwowaliśmy dziś niewielką zmienność. Po południu za jedno euro płacono 4,34 zł, dolara 3,97 zł, franka 4,02 zł, a za jednego funta 6,02 zł. Zdaniem większości analityków jeżeli nie wydarzy się na rynkach nic spodziewanego to do środy kursy powinny charakteryzować się niewielką zmiennością. Wynika to z faktu, że inwestorzy czekają na prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie na rynkach finansowych tego kwartału. W cenach jest już zawarty komplet posiadanych informacji, zatem bez nowych wątpliwe są większe zmiany.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak