pl
Strona główna > Komentarze walutowe > W oczekiwaniu na FED

W oczekiwaniu na FED

16 gru 2015 Autor: Mateusz Wielewicki

Wczorajszy dzień na rynkach światowych upłynął pod znakiem odczytów inflacyjnych ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Poznaliśmy również pozytywny odczyt niemieckiego indeksu ZEW ukazującego nastroje tamtejszych finansistów. Jak wygląda sytuacja w dniu dzisiejszym?

Środa rozpoczęła się od prezentacji danych dotyczących indeksów PMI dla przemysłu oraz usług w Strefie Euro. Ten pierwszy wskaźnik okazał się nieznacznie wyższy od przewidywanego i wyniósł 53,1. Z kolei Indeks PMI dla usług ukształtował się na poziomie 53,9 wobec oczekiwanego poziomu 54. Godzina 10:30 to odczyt stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii, która ostatecznie w październiku wynosiła 5,2%. Dzisiaj ostatnią ważną informacją ze Strefy Euro były dane dotyczące dynamiki (r/r) inflacji konsumenckiej, która wyniosła 0,2%.

Zza oceanu płyną do nas informacje na temat ilości wydanych pozwoleń na budowę, które okazały się wyższe od konsensusu 1150 tys. i wyniosły 1289 tys. Dodatkowo o godzinie 15:15 poznamy miesięczną dynamikę produkcji przemysłowej, a chwilę później odczyt indeksu PMI dla przemysłu.

Wszystkie powyższe wydarzenia pozostają w cieniu dzisiejszego ogłoszenia decyzji FOMC. O godzinie 20:00 czasu polskiego zostanie podana decyzja związana z wysokością stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a już pół godziny później przemawiać będzie przewodnicząca FED Janet Yellen. Analitycy zgodnie twierdzą, że decyzja o podwyżce stóp procentowych nie może być odwlekana w nieskończoność i zostanie ogłoszona właśnie dziś.

Według nich, niezmienna od siedmiu lat stopa procentowa zostanie prawdopodobnie podniesiona o 25 punktów bazowych. Czy tak się rzeczywiście stanie? Musimy cierpliwie czekać. Kluczowa będzie także konferencja przewodniczącej Yellen, która może się okazać bardziej znacząca od samego odczytu. Wszystko zależy od tego w jakim tonie wypowiadać się będzie szefowa FED. Wydarzenie to z całą pewnością wpłynie znacząco nie tylko na kurs głównej pary walutowej EUR/USD, ale realnie przełoży się na notowania naszej rodzimej waluty względem dolara.

Przyglądając się naszemu podwórku powinniśmy skierować wzrok w stronę polskiego sejmu. Trwa tam debata dotycząca tzw. podatku bankowego. Przypomnijmy, że założeniem tej ustawy jest opodatkowanie niektórych instytucji finansowych takich jak oddziały banków zagranicznych, banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych, SKOK-i oraz krajowe zakłady ubezpieczeń. Autorzy projektu ustalili podatek wynoszący 0,0325% miesięcznie, czyli 0,39% w skali roku, a ustawa ma zacząć funkcjonować od 1 lutego 2016 roku. Według projektu budżetu na rok 2016 z tytułu tego podatku ma wpłynąć 5,5 mld zł. Niewykluczone jest także, że koszty tych instytucji zostaną przerzucone na ich klientów w postaci podwyższonych opłat.
W oczekiwaniu na wieczorną decyzję FED, dzisiaj złoty nieznacznie osłabł względem kluczowych walut. Mianowicie za euro zapłacimy 4,31 zł, czyli 1 gr drożej niż wczoraj, frank również podrożał o 1 gr i jego cena kształtuje się na poziomie 3,98 zł. Amerykański dolar kosztuje dzisiaj 3,94 zł, a cena jednego funta brytyjskiego wynosi 5,92 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak