pl
Strona główna > Komentarze walutowe > W czwartek decyzja Fed

W czwartek decyzja Fed

16 wrz 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Wczoraj poznaliśmy nieco gorsze od oczekiwań dane odnośnie sprzedaży detalicznej z USA, zamiast 0,3% mieliśmy 0,2%. Zmalała również produkcja przemysłowa do poziomu -0,4% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał -0.2%. Słabsze dane paradoksalnie pomogły amerykańskiej giełdzie, gdyż oddalają prawdopodobieństwo szybkich podwyżek stóp procentowych przez Fed. Rynek kontraktów terminowych na stopę procentową wycenia możliwość podniesienia stóp na jutrzejszym posiedzeniu na 32% oraz na 42,9% że podwyżka będzie w październiku. Jeśli jednak Fed zwiększy stopy już teraz reakcja rynku będzie zdecydowanie gwałtowniejsza.

Tymczasem Eurodolar spada o 0,29% do poziomu 1,1233 po gorszych danych na temat inflacji z Eurolandu, które poznaliśmy o godz. 11:00. Główna para może dziś jeszcze zareagować na dane inflacyjne z USA, na które trzeba poczekać do 14:30.  O godz. 10:30 opublikowano stopę bezrobocia oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z Wielkiej Brytanii. Wnioski o zasiłki wzrosły, ale bezrobocie spadło o 5,5% ponadto wzrosły średnie wynagrodzenia co powinno w perspektywie czasu wpłynąć na wzrost inflacji, a to może skłonić członków Banku Anglii do podwyżek stóp procentowych. Zaraz po danych funt podrożał o 3 grosze do poziomu 5,76.

Jutro w kalendarzu makro o godz. 9:30 poznamy decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. Analitycy zakładają utrzymanie rekordowo niskiej, ujemnej stopy na poziomie -0,75%. Prezes SNB Thomas Jordan w swojej wypowiedzi będzie prawdopodobnie kontynuował interwencje słowne, chcąc osłabić helwecką walutę. Może również zapowiedzieć kolejną obniżkę w sytuacji, gdy ECB będzie zwiększało luzowanie ilościowe. O 10:30 z Wielkiej Brytanii zostanie podana sprzedaż detaliczna za miesiąc sierpień. O 14:30 mamy zezwolenia na budowę z USA. O godz. 16:00 zobaczymy wskaźnik przemysłowy Fed z Filadelfii. O godz. 20:00 ukaże się zapowiadana już od ponad tygodnia bardzo ważna decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Również o 20:00 będzie przemówienie na temat prognoz ekonomicznych FOMC, a o godz. 20:30 przemawia prezes Fed Janet Yellen.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny