Wczoraj poznaliśmy nieco gorsze od oczekiwań dane odnośnie sprzedaży detalicznej z USA, zamiast 0,3% mieliśmy 0,2%. Zmalała również produkcja przemysłowa do poziomu -0,4% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał -0.2%. Słabsze dane paradoksalnie pomogły amerykańskiej giełdzie, gdyż oddalają prawdopodobieństwo szybkich podwyżek stóp procentowych przez Fed. Rynek kontraktów terminowych na stopę procentową wycenia możliwość podniesienia stóp na jutrzejszym posiedzeniu na 32% oraz na 42,9% że podwyżka będzie w październiku. Jeśli jednak Fed zwiększy stopy już teraz reakcja rynku będzie zdecydowanie gwałtowniejsza.

Tymczasem Eurodolar spada o 0,29% do poziomu 1,1233 po gorszych danych na temat inflacji z Eurolandu, które poznaliśmy o godz. 11:00. Główna para może dziś jeszcze zareagować na dane inflacyjne z USA, na które trzeba poczekać do 14:30.  O godz. 10:30 opublikowano stopę bezrobocia oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z Wielkiej Brytanii. Wnioski o zasiłki wzrosły, ale bezrobocie spadło o 5,5% ponadto wzrosły średnie wynagrodzenia co powinno w perspektywie czasu wpłynąć na wzrost inflacji, a to może skłonić członków Banku Anglii do podwyżek stóp procentowych. Zaraz po danych funt podrożał o 3 grosze do poziomu 5,76.

Jutro w kalendarzu makro o godz. 9:30 poznamy decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. Analitycy zakładają utrzymanie rekordowo niskiej, ujemnej stopy na poziomie -0,75%. Prezes SNB Thomas Jordan w swojej wypowiedzi będzie prawdopodobnie kontynuował interwencje słowne, chcąc osłabić helwecką walutę. Może również zapowiedzieć kolejną obniżkę w sytuacji, gdy ECB będzie zwiększało luzowanie ilościowe. O 10:30 z Wielkiej Brytanii zostanie podana sprzedaż detaliczna za miesiąc sierpień. O 14:30 mamy zezwolenia na budowę z USA. O godz. 16:00 zobaczymy wskaźnik przemysłowy Fed z Filadelfii. O godz. 20:00 ukaże się zapowiadana już od ponad tygodnia bardzo ważna decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Również o 20:00 będzie przemówienie na temat prognoz ekonomicznych FOMC, a o godz. 20:30 przemawia prezes Fed Janet Yellen.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Powell zmienia reguły gry

27 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Licytacje czas zacząć

26 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak