pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Uwaga skupiona na danych makro

Uwaga skupiona na danych makro

05 maj 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Krajobraz rynków po posiedzeniach bankierów centralnych. Przed nami ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, szczególnie w kontekście dolara. Złoty stabilny, zauważalne umocnienie do franka szwajcarskiego. 

Nudy nie ma

Mimo że ten tydzień w naszym kraju przebiega w dość świątecznej atmosferze z dniami wolnymi, to nie można powiedzieć tego o szerokim rynku, gdzie dzieje się dość sporo. W środę i czwartek „atrakcje” i – co za tym idzie – większą zmienność zapewniły banki centralne. Podsumowując decyzję Fed i EBC, można wysnuć tezę, że amerykańscy decydenci kończą na ten moment cykl zacieśniania monetarnego, a europejscy odpowiednicy chcą go dalej kontynuować (ruch o 50 pkt bazowych jeszcze do końca roku). Konsekwencja dla rynku FX póki co, to tak naprawdę status quo, szczególnie patrząc przez pryzmat głównej pary walutowej świata, gdzie jesteśmy na poziomach z początku tygodnia – w okolicy 1,1030. W dłuższej perspektywie jednak polityka monetarna i pogoń EBC za poziomem stóp ustalonych przez Fed może działać na korzyść wspólnej waluty. 

Dolar może być pod presją 

Koniec tygodnia wcale nie zapowiada spokoju. Szczególnie, że dzisiaj poznamy istotne dane z amerykańskiego rynku pracy. Po decyzjach bankierów centralnych teraz uwaga inwestorów skupi się na danych makro. Poniekąd publikacje z USA będą rozpatrywane pod kątem pogorszenia sytuacji i przybliżania się sytuacji w której Fed będzie skłonny obniżać stopy procentowe. Tak, to nie żaden fake news, ledwo co zobaczyliśmy ostatnią podwyżkę kosztu pieniądza, a uwaga już przesuwa się na termin pierwszej obniżki. Co nieco zadziwiające, prawdopodobieństwo takich ruchów do końca roku jest dość duże i wynosi ponad 65%, kontrakty na stopę pokazują nawet poziom 1 pkt niżej niż obowiązuje wartość na dzisiaj. Dyskontowanie tak szybko strategii zmiany polityki monetarnej na luźną jest mocno nad wyraz. W końcu mówi się, że potrzeba minimum pół roku, by te działania miały wydźwięk w realnej gospodarce i zwyczajowo minimum taki czas mijał od podwyżki do obniżek. Do tego warto zwrócić uwagę, że inflacja jest ciągle dość daleko od celu zakładanego przez Fed, więc obniżka stóp tak szybko byłaby mocno nierozważna i mogła znów rozpalić ogień presji cenowej. Wracając do danych – gorsze odczyty mogą odbić się niekorzystnie dla USD. 

CHF/PLN mocno w dół

Krajowa waluta, można powiedzieć, suchą stopą przeszła okres wzmożonej zmienności w tym tygodniu. EUR/PLN utrzymuje wartości poniżej 4,60, nieznacznie wyżej znajduje się USD/PLN, ale nadal blisko poziomu 4,15. Spory spadek widzimy na notowaniach CHF/PLN, prawie 1% ruch jest czymś zdecydowanie zauważalnym przy tym spokojnym handlu dzisiaj. Frank szwajcarski jednak oddaje pole dzisiaj na całej linii, a jest to konsekwencja prezentacji danych inflacji CPI, która mocno zaskoczyła i wyniosła 0,0% m/m, a 2,6% w relacji r/r. To spadek aż o 0,3%, który może skłonić SNB nawet do braku podwyżki stopy procentowej lub ostatniego minimalnego ruchu na zbliżającym się posiedzeniu. Inwestorzy są nieco rozczarowani tym faktem, bo liczyli, że szwajcarscy decydenci podążą ścieżką EBC wyprzedają CHF. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny