pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Umiarkowany optymizm przed głosowaniem w Grecji

Umiarkowany optymizm przed głosowaniem w Grecji

15 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Dzisiaj uwaga rynków ponownie zwrócona jest w stronę Grecji. Po podpisaniu porozumienia w poniedziałek rano, Tsipras dostał termin by do środy przegłosować w swoim rządzie nowe reformy. Grecki premier jak sam okreslił ‘’nie wierzy w to porozumienie’’ ale podpisał się pod nim by uniknąć katastrofy swojego kraju. Dodał również, iż nie zamierza podawać się do dymisji i będzie starał się wdrożyć nowe postulaty w życie mimo, iż są nie zgodne z obietnicami wyborczymi Syrizy.

Zmiany jakie zostały zatwierdzone na szczycie UE są określane przez światowe media jako gorsze niż te proponowane przez Unię przed referendum, wskazują również iż konieczna jest redukcja części zadłużenia. Z drugiej strony kwota pomocy jest znacznie większa niż pierwotnie zakładano, bo może wynieść nawet 86 mld euro.  Na ten moment Eurogrupa szuka rozwiązania, aby zdobyć środki na tzw. pożyczkę pomostową, z której Ateny będą mogły spłacić najpilniejsze zobowiązania do MFW i EBC. Komisja Europejska podczas dzisiejszego spotkania stwierdziła, że bez dalszego wsparcia greckie banki czeka upadek, jednocześnie wyraziła poważne obawy odnośnie zbyt dużego obciążenia długiem Hellady.

Główna para walutowa EURUSD kwotowana jest w okolicach wczorajszego zamknięcia, jej kurs wynosi 1,10. Na rodzimej walucie również panuje na ten moment względny spokój, jedynie frank jest nieco tańszy  o 0,35% niż wczoraj i wynosi 3,9564.

W kalendarzu makro poznaliśmy dziś gorsze od oczekiwań dane z Wielkie Brytanii odnośnie stopy bezrobocia, średnich wynagrodzeń i liczby ubiegających się o zasiłek. Kurs funta po tych informacjach spadł o 2 grosze i wynosi obecnie 5,8571. O godz. 14:00 poznamy wskaźnik inflacji dla Polski rok do roku (prognoza -0,8%) oraz miesiąc do miesiąca (prognoza 0,1%). O 14:30 będzie ogłoszenie poziomu  inflacji z USA.  O godz. 16:00 rozpocznie się oświadczenie prezes Fed Janet Yellen.

Jutro o godz. 11:00  ważne dane odnośnie inflacji z Eurolandu. O 13:45 decyzja z sprawie stóp procentowych również z Strefy Euro. O 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa EBC.  O godz. 16:00 z USA odbędzie się oświadczenie prezes Fed Janet Yellen i poznamy wskaźnik przemysłowy wg Fed z Filadelfii. O godz. 20:00 przemawia prezes Banku Anglii Mark Carney.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bank Japonii zaciera ręce
Krzysztof Pawlak