pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Ultra luźny BoJ myśli o podwyżkach stóp?

Ultra luźny BoJ myśli o podwyżkach stóp?

28 gru 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Poświąteczny tydzień zdecydowanie pod dyktando euro w parze z dolarem amerykańskim. Rynki wierzą w scenariusz, w którym Fed obniża stopy szybciej niż EBC. Zaskakująca siła jena japońskiego w końcówce roku, czy to znak, że może się stać coś niebywałego i zobaczymy podwyżki stóp w Japonii?

Dzieje się

Nie można powiedzieć, że końcówka roku na rynkach jest nudna. Tym bardziej że dzieje się sporo na głównej parze walutowej świata, która wpływa na większość aktywów na rynku. Popularny „edek” najpierw z impetem przebił poziom ważnego oporu technicznego na 1,10 $ i podąża dalej. Dzisiaj jesteśmy znów kilka pipsów wyżej i, co istotne, już powyżej 1,11 $. Jeśli dzisiaj kurs zakończy dzień powyżej tego poziomu, to mamy potwierdzenie jego pokonania i już wzrokiem możemy sięgać następnych przystanków dla wzrostów, a takowym będzie 1,1270 $. I trzeba dodać, że wcale głównych skrzypiec nie gra tu mocne euro, a raczej trzeba powiedzieć, że mamy do czynienia ze słabością dolara amerykańskiego.

Spada rentowność długu

Ciągle głównym czynnikiem osłabiającym „zielonego” jest kwestia polityki monetarnej i decyzji w 2024 roku. Co ważne, mamy spory rozjazd względem tego, co mówią członkowie Fed, a tym co rynek, bo mowa tu o niemal 1% różnicy w cięciu stóp procentowych do końca roku. Do tego trzeba powiedzieć, że inwestorzy są przekonani, że to Fed pierwszy obniży koszt pieniądza, a nie EBC, co powoduje, że dolar względem euro jest na straconej pozycji. Wspominaliśmy o sporym rozjeździe w oczekiwaniach i trzeba przyznać, że patrząc na rynek obligacji, widzimy, że nie do końca wierzy on w jastrzębie podejście członków Fed. Potwierdzeniem tego jest spadająca rentowność amerykańskiego długu, gdzie rentowność 10-latek spada już do poziomu 3,81%, czyli zbliżamy się do poziomów dochodowości z końca 2022 roku, gdzie obserwowaliśmy poziom 3,5%.

Zaskoczenie

Podczas gdy my tu rozważamy pierwszy możliwy termin obniżek stóp przez Fed czy EBC, w Japonii trwa dyskusja, kiedy BoJ może podwyższyć koszt pieniądza. Tak, brzmi to dość abstrakcyjnie, patrząc na inne banki centralne świata, ale rzeczywiście Bank Japonii tak zakopał się w swojej ultra luźnej polityce monetarnej, że ciężko mu z niej wyjść. Co rusz mamy do czynienia z jakimiś, powiedzmy, podrygami typu zwiększenie pasma wahań krzywej rentowności obligacji, ale o temacie podwyżek stóp nie było mowy do tej pory. Ale sytuację nieco zmieniła wypowiedź prezesa Uedy, który stwierdził, że szansa na podwyżki stóp nie jest zerowa, mimo że dalej stwierdził, że nie ma się co z tym śpieszyć, to rynki bardzo szybko „przetrawiły” to jako możliwy scenariusz podniesienia kosztu pieniądza w połowie roku 2024. Dodało to oczywiście animuszu japońskiej walucie, która dzisiaj jest jedną z najmocniejszych na rynku FX.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny