pl

Ulga na rynku

09 mar 2022 Autor: Krzysztof Adamczak

Środa przynosi wyraźną poprawę sentymentu na rynkach. Na większości z nich obserwujemy solidne korekty, dotyczy to również złotego. Dziś czeka nas wystąpienie prezesa Glapińskiego na temat ostatniej decyzji w sprawie stóp procentowych. 

Mocne 3,5

    Wczorajszą decyzję RPP można określić jako „not great, not terrible”. Mimo obaw części analityków Rada nie odwróciła wzroku od bieżących problemów i przyznała, że rosyjska inwazja na Ukrainę będzie miała negatywny wpływ na naszą inflację. Podniesione zostały jej predykcje, przez co mogliśmy się dowiedzieć, że NBP przygotowuje się na scenariusz, gdzie dwucyfrowa dynamika cen będzie utrzymywać się nie tylko w tym, ale również w kolejnym roku. To ogromna zmiana narracji, gdyż do tej pory byliśmy karmieni zapewnieniami, że szczyt inflacji jest już tuż tuż i już za chwile zacznie ona magicznie spadać, idealnie wracając do celu NBP. Porzucenie tych złudzeń jest największą wartością wczorajszego posiedzenia. Mimo poprawnego zdiagnozowania problemów (dużo uwagi było poświęcone również kursowi walutowemu) RPP postanowiła nie wpisywać się w rozpędzającą licytację kolejnych analityków, którzy w pewnym momencie zaczęli pisać nawet o podwyżce rzędu 150 punktów bazowych. Podniesienie kosztu pieniądza o 0,75 punktu procentowego nie zbawiło naszej waluty, jednak pozwoliło skorzystać na dzisiejszej korekcie, a to już coś. Warto jeszcze nadmienić, że po wczorajszym posiedzeniu stopy doszły do poziomu 3,5%, który jeszcze jak niedawno zakładano, miał być celem bieżącego cyklu. Teraz nie ma już raczej wątpliwości, że znajdujemy się znacznie bliżej połowy niż jego końca. Ostatecznie pewnie można było zrobić niektóre rzeczy lepiej, jednak wczorajszą decyzję można oceniać pozytywnie.

Nic nie popsuć…

    Lokalnie dzisiaj w centrum uwagi pozostaje konferencja prasowa prezesa Glapińskiego. I to z kilku powodów. Po pierwsze po wczorajszej zmianie narracji narosło sporo pytań, które oczekują odpowiedzi, sporo też, które potrzebują potwierdzenia, oraz trochę niejasności, które warto rozwiać. A po drugie rynek doskonale pamięta, jak NBP wchodził na ścieżkę zacieśniania polityki pieniężnej. Wtedy często było tak, że same decyzje były odbierane pozytywnie, jednak optymizm gasł z każdą kolejną wypowiedzią na konferencji prasowej. Dobrze by było, by dzisiaj ten scenariusz się nie powtórzył, choć nie da się ukryć, że poziom trudności jest zapewne znacznie wyższy niż wtedy. Przed prezesem trudna sztuka lawirowania między tym, co powinien powiedzieć, a co powinno pozostać w strefie domysłów. Szczególnie w kwestii interwencji walutowych, zwłaszcza że szef NBP dał się wcześniej poznać, jako osoba lubiąca się ogrzać w ich blasku.

Chwila wytchnienia

    Na szerokim rynku widzimy dzisiaj wyraźną poprawę sentymentu. Brak istotnych impulsów generowanych przez rosyjską inwazję dał inwestorom moment na złapanie oddechu i uporządkowanie portfeli. Tym samym obserwujemy cofnięcie na koszyku walut safe haven. Tanieją też aktywa na rynku surowcowym łącznie z ropą naftową, co wydaje się szczególnie istotne. Czarne złoto od szczytu potaniało już o 10 dolarów, co może dać chwilę wytchnienia. Dobry sentyment potwierdzają też wyceny metali szlachetnych, które również dziś wyraźnie tanieją. Zielono jest za to na rynkach akcyjnych, sam DAX momentami rósł już o 4%. Ta fala poniosła również złotego, dzięki czemu główne waluty dziś wyraźnie tanieją. Kurs euro spadł już do 4,815 zł, dolara – 4,38 zł, franka – 4,725 zł, a funta do 5,765 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

To żeśmy zarobili
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Patrzenie jak spadają szyszki
Krzysztof Adamczak