UE bliżej Wietnamu

12 lut 2020 Autor: Adam Fuchs

Do coraz bardziej niepokojących danych z Europy możemy doliczyć dzisiejszą produkcję przemysłową. Nie przeszkadza to jednak europejskim giełdom we wzrostach. Parlament Europejski zgodził się na umowę o wolnym handlu z Wietnamem.

Produkcja przemysłowa

Poznaliśmy dziś finalne odczyty dotyczące grudniowej produkcji przemysłowej w Europie. Wpisują się one w szerszy obraz słabych danych ze Starego Kontynentu. W ujęciu rocznym produkcja w strefie euro spadła aż o 4,1%, a w całej Unii o 3,9%. W ujęciu miesięcznym mowa o spadkach rzędu 2,1% dla eurozony i 2,0% dla całej Wspólnoty. Chociaż prognozy mówiły o mniejszej redukcji tego wskaźnika, to wcześniejsze cząstkowe dane z europejskich państw wskazywały na możliwość gorszych finalnych odczytów. Mogło to być powodem, dla którego kurs euro nie zareagował szczególnie na te informacje. Wspólna waluta słabnie już od dłuższego czasu i w tym tygodniu kurs głównej pary walutowej świata EUR/USD próbuje przebić w dół barierę 1,09. Na razie próby się nie powiodły i możemy nawet mówić o lokalnej konsolidacji, ale nie należy wykluczać kolejnych ataków w tym kierunku. Warto nadmienić, że są to najniższe poziomy od przełomu września i października. Kurs EUR/PLN dziś nie przynosi wielu emocji, ale złoty od rana się umacniał i już kilkukrotnie testował 4,26 zł, aby przed godz. 15:00 ponownie zbliżać się do poziomu z otwarcia, czyli lekko powyżej 4,25 zł.

Rekordowy DAX

Negatywne dane makro z Europy zdają się mieć mały wpływ na parkiety giełdowe. Na rynki powrócił pozytywny sentyment, w głównej mierze dzięki zmniejszającej się panice w kontekście chińskiego koronawirusa. Pozwoliło to niemieckiemu indeksowi DAX na pobicie historycznych rekordów i po raz pierwszy przekroczył on barierę 13700 punktów. Dzieje się tak mimo tego, że także producenci samochodów zza Odry posiadają fabryki bądź kontrahentów w zagrożonych rejonach Państwa Środka. Może to być kolejnym przyczynkiem do dyskusji, w jakim stopniu odczyty makroekonomiczne wpływają jeszcze na rynki. Coraz ważniejszy staje się ogólny sentyment inwestorów do ryzyka, na który odczyty wpływają w coraz mniejszym stopniu.

Umowa o wolnym handlu UE-Wietnam

Posłowie Parlamentu Europejskiego stosunkiem głosów 401 za, 192 przeciw i przy 40 wstrzymujących się, wyrazili dziś zgodę na wejście w życie umowy o wolnym handlu między Wspólnotą a Socjalistyczną Republiką Wietnamu. W załączonej rezolucji PE stwierdza, że jest to “najbardziej nowoczesna, kompleksowa i ambitna umowa, jaką kiedykolwiek zawarto między UE a krajem rozwijającym się”. W ciągu najbliższych dziesięciu lat umowa zniesie praktycznie wszystkie cła między obiema stronami, w tym na główne produkty eksportowane z Europy do Wietnamu: maszyny, samochody i chemikalia. Rozciąga się ona na usługi takie jak bankowość, transport morski i poczta, do których przedsiębiorstwa z UE będą miały lepszy dostęp. Przedsiębiorstwa będą mogły również składać oferty w przetargach publicznych ogłaszanych przez rząd wietnamski oraz kilka miast, w tym Hanoi. Obrót towarowy Unii z Wietnamem jest wart €47,6 mld rocznie, w tym €3,6 mld stanowią usługi. Eksport UE do tego kraju rośnie o 5-7% rocznie, jednak deficyt handlowy UE z Wietnamem w 2018 roku wyniósł €27 mld. Jest to kolejna umowa o wolnym handlu, którą w ostatnich latach zawiera Wspólnota (np. z Kanadą czy Japonią). Europejscy decydenci liczą, że pomogą one utrzymać pozycję Unii jako globalnego gospodarczego gracza.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Apetyt na ryzyko wraca, PLN zyskuje

28 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs