pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Typowa końcówka roku

Typowa końcówka roku

23 gru 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Optymizm na rynkach kontynuowany, ale o Rajdzie Świętego Mikołaja nie może być póki co mowy. Czesi zaskakują po raz kolejny i stosują swoją metodę walki z inflacją. Dane z USA dobre, ale przynoszą próbę odbicia na EUR/USD. Złoty w spokojnym dryfie przed Świętami. 

Rajdu Świętego Mikołaja nie widać 

Nastroje inwestorów przed Świętami Bożego Narodzenia są całkiem niezłe. Niemniej jednak zmiany choćby na giełdach nie są duże. Można więc wysnuć tezę, że Święty Mikołaj w tym roku będzie dość ubogi, a żaden spektakularny rajd ryzykownych aktywów nie nastąpi. Za powiew optymizmu odpowiadają doniesienia z RPA, które sygnalizują dużo mniejsze zagrożenie hospitalizacją w przypadku wariantu Omikron, który w tym momencie jest dominującym. Badania są oczywiście budujące, ale nadal trzeba pamiętać o wysokiej zaraźliwości nowego wariantu koronawirusa. A to kryterium może być decydujące w perspektywie wprowadzania restrykcji. 

Główna para walutowa w górę 

Wczoraj zostały zaprezentowane dane z USA i trzeba przyznać, że wypadły nieźle. Szczególnie nastroje konsumentów są na wyższym poziomie, niż oczekiwali analitycy. Mimo to główna para walutowa od wczoraj wzrosła i przebiła poziom 1,13. EUR/USD dotarł do poziomu nawet 1,1340, a więc najwyżej od tygodnia. Skoro publikacje wypadły dobrze, to dlaczego dolar słabnie? Może to być sygnał większego optymizmu w związku z większą wiarą inwestorów w to, że Omikron nie zachwieje tak gospodarką, jak się na początku wydawało. Poziom 1,1350 jest oporem technicznym więc zachowanie kursu w tym miejscu może być decydujące przed dalszymi ewentualnymi wzrostami. 

Metody Banku Czech 

Nie można nie wspomnieć tego, co wczoraj zdecydował Bank Czech,podnosząc stopy procentowe aż o 1 p.proc. Nasz południowy sąsiad wziął się zdecydowanie do roboty i chce okiełznać wzrost cen w swojej gospodarce. Warto w tym miejscu wspomnieć, że inflacja w Czechach jest nieco niższa i wynosi raptem 6%. Dużo wyższa jest jednak inflacja bazowa, wynosząca ponad 7,5%. I to może być kluczowa zmienna, która wpływa na decyzję Banku Czech. Główna stopa wynosi już 3,75%, a więc dwukrotnie wyżej niż w naszym państwie. Każdy kraj ma własną interpretację inflacji i walki z nią, mimo że tak naprawdę powody jej wzrostu są ostatnimi czasy takie same dla wszystkich, a więc wsparcie gospodarki monetarnej i fiskalnej, a także wzrost cen energii i surowców. Na ocenę, czy to dobry sposób na walkę z inflację przyjdzie jeszcze czas. Trzeba jednak zwrócić uwagę też na inny aspekt, a więc poziom zadłużenia kraju, który w przypadku Czech wynosi raptem 38% PKB. Łatwiej jest podwyższać stopy w tym przypadku, inaczej, gdy np. w strefie euro deficyt wynosi prawie 100% PKB. Każda podwyżka stóp w tym wypadku podwyższa koszty obsługi zadłużenia. 

Brak zmienności na złotym 

Korona czeska umacnia się zdecydowanie do choćby euro w ostatnich dniach, z kolei nasza rodzima waluta dryfuje w paśmie niskiej zmienności. Dzisiejsze danie o stopie bezrobocia wynoszącej 5,4% miały niewielki wpływ na to, co się dzieje na złotym. Póki co polityka monetarna RPP pozostaje znacznie spokojniejsza niż ta w Czechach i to kryterium może decydować, że krajowa waluta będzie mniej atrakcyjna. Ostatnia decyzja rządu o obniżce VAT na żywność do zera powinna jeszcze bardziej uspokoić ewentualne kroki Rady z podwyżkami stóp, bo spowoduje to spadek CPI o jakiś 1 p proc. W teorii wydaje się więc, że inflacja konsumencka w I kwartale nie przebije poziomu 10%. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak