pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Tydzień wytchnienia i małej zmienności?

Tydzień wytchnienia i małej zmienności?

19 gru 2022 Autor: Adam Fuchs

Po ostatnim tygodniu pełnym wydarzeń i wrażeń nadchodzi chwila wyciszenia. Większość analityków w dniach poprzedzających święta nie spodziewa się już wielkiej zmienności. Może się to jednak zmienić w okresie międzyświątecznym, ponieważ rynek walutowy lubi zamykać rok z przytupem.

Giełdy najniżej od miesiąca

Bankierzy centralni zrobili swoje i powoli mogą już przygotowywać się do świąt. Trudno jednak uznać, że podarowali prezent pod choinkę, przynajmniej w przypadku rynku kapitałowego. Kolejne podwyżki stóp procentowych i (co chyba istotniejsze) brak bliskiej perspektywy zmiany cyklu sprowadziły notowania indeksów giełdowych na miesięczne minima. Poniedziałek nie dał wytchnienia azjatyckim parkietom, które zaliczyły kolejną spadkową sesję. Z jednej strony obciąża je chińska sytuacja epidemiologiczna, która w tym momencie zaczyna utrudniać działanie instytucji finansowych, a z drugiej (już zdementowane) plotki o możliwych zmianach w mandacie Banku Japonii. Na szczęście kolor czerwony nie przelał się na Europę, gdzie po południu wygrywają byki, a wszystkie najważniejsze indeksy zyskują w okolicach 0,6%. Trochę gorzej w tych warunkach radzi sobie Warszawa, ale WIG20 utrzymuje się nad kreską.

Znikoma zmienność na walutach

Bez wyraźnych impulsów poniedziałkowa sesja nie potrafi wykreować szczególnej zmienności na rynku walutowym. Po zeszłotygodniowych ruchach kurs EUR/USD przeniósł konsolidację ok. cent wyżej i obecnie za punkt równowagi można uznać 1,06 $. Względna słabość dolara pomaga złotemu, który pozostaje stabilny w odniesieniu do głównych walut. Przed godz. 15 kurs euro znajduje się powyżej 4,68 zł, kurs dolara jest lekko poniżej 4,42 zł, kurs franka zbliża się do 4,74 zł, a kurs funta przekracza 5,37 zł. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że o ile na eurodolarze doszło do zauważalnej zmiany, o tyle nie wykreowała ona dalszej aprecjacji PLN. Taki obraz może sugerować, że zbliża się koniec dobrej passy dla rodzimej waluty, ale wciąż kluczowy dla niej pozostanie ogólnorynkowy sentyment, z naciskiem na pozycję euro. Trudno szukać czynników lokalnych, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na PLN, ale nie można zapominać, że koniec roku to jeden z ulubionych okresów interwencyjnych NBP. A napięty do granic możliwości polski budżet zapewne liczy na jakiś przelew ze strony banku centralnego.

Ropa odbija

Od zeszłotygodniowego dołka odbiła ropa naftowa, a za baryłkę Brent trzeba płacić już blisko 80 $. Powodów zwyżki wyceny czarnego złota może być kilka. Zmiana chińskiej polityki Covid rozpala oczekiwania wobec popytu na surowiec w drugiej gospodarce świata. Amerykański Departament Energii zapowiedział proces odbudowania rezerw strategicznych, które zostały uwolnione w ostatnich miesiącach w celu obniżenia wyceny ropy. Jednak utrzymanie kierunku północnego na wykresie może szybko napotkać trudności w kontekście rosnących obaw o recesję. Oczywiście wtedy do gry zawsze może wkroczyć OPEC+ i zmniejszyć podaż, ale warto pamiętać, że takie działanie ma też swoje granice (finansowe, polityczne i technologiczne). Ropa pozostanie kluczowym czynnikiem dla dynamiki cen, a warto pamiętać, że już od stycznia w Polsce wraca wyższy VAT (23%) na paliwa.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak