Tydzień raczej spokojny

15 sty 2018 Autor: Mateusz Wielewicki

W Stanach wolne

W poniedziałek przypada święto Martina Lutera Kinga. Na ten dzień przypada wolne od pracy w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to częściowo mniejszą płynność na rynkach, która może skutkować nieprzewidzianymi ruchami. Święto w USA nie pomaga również dolarowi. Kontynuuje on bowiem złą passę. Amerykańska waluta mocno słabnie na szerokim rynku, co widać po notowaniach głównej pary walutowej. EUR/USD w godzinach porannych praktycznie bezproblemowo poradził sobie z poziomem 1,22. Obecnie znajdujemy się w okolicy poziomu 1,23, który może zostać równie szybko pokonany.

Złotówka nadal silna

Początek tygodnia dla polskiej waluty, w przeciwieństwie do dolara amerykańskiego, jest bardzo udany. Od początku sesji złotówka zyskała do dolara ponad 1 grosz i niebezpiecznie zbliża się do poziomu 3,40 zł. Euro kosztuje 4,16 zł. Funt wyceniany jest na 4,68 zł, a za franka szwajcarskiego zapłacimy 3,53 zł. Dziś w kalendarzu makroekonomicznym czeka nas jeszcze odczyt bilansu płatniczego dla Polski, a także odczyt inflacji konsumenckiej.

Co ważnego w kolejnych dniach?

Ten tydzień zapowiada się znacznie spokojniej od poprzedniego, gdzie poznaliśmy ważne odczyty inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych oraz protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jutro czekają nas odczyty inflacyjne w Europie, środa upłynie pod znakiem dolara kanadyjskiego. Tamtejszy bank centralny decydować będzie o poziomie stóp procentowych. Z kolei w czwartek poznamy stany zapasów ropy naftowej. Będą to kolejne dane ważne dla dolara. Piątek, to z kolei odczyt sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak