pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Tydzień pełny ważnych danych

Tydzień pełny ważnych danych

02 mar 2015 Autor: Marcin Rogalski

Pierwszy dzień nowego miesiąca jest bardzo interesujący, szczególnie dlatego, że marzec jest miesiącem w którym rozpoczyna się program skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny (euro-QE). Jego wartość wynosi 60 mld euro miesięcznie, co znacząco może hamować skalę ewentualnej przeceny polskiego złotego względem europejskiej waluty. Dzisiejszy dzień przyniósł nam również wiele danych makroekonomicznych z polskiej i europejskiej gospodarki. Dzisiaj rozpoczyna się tydzień pełen ważnych decyzji dla rynku walutowego.

Odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu okazał się lepszy od oczekiwań analityków – wyniósł 55,1 pkt. (prognoza: 54,7 pkt.), co jednak nie wpłynęło znacząco na wycenę rodzimej waluty. Od rana złoty pozostaje natomiast pod wpływem impulsów z szerokiego rynku, wraz ze wzrostami na parze EUR/USD, euro w wycenie do złotego kształtuje się na poziomie 4,15 zł, natomiast dolar amerykański na poziomie 3,70 zł.

O 14:30 poznaliśmy dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. W skali miesiąca dochody wzrosły o 0,3% (oczekiwano 0,4%), natomiast wydatki spadły o 0,2% (prognozowano spadek o 0,1%). Reakcja rynku na opublikowane dane nawet w ujęciu dziennym była niewielka.

Rynki w tym tygodniu skupione są na kilku najistotniejszych wydarzeniach. Najważniejsza dla wyceny rodzimej waluty jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która będzie miała miejsce w najbliższą środę. Rynkowy konsensus zakłada dalsze luzowanie polityki pieniężnej – obniżkę głównej stopy procentowej do poziomu 1,75% (cięcie o 25 pb.). Decyzja o cięciu stóp jest już zawarta w aktualnej wycenie złotego, dla dalszej wyceny ważna okaże się konferencja Marka Belki po decyzji, która będzie miała miejsce w środę, jak zwykle, o 16:00.

W środę będą miały miejsce również publikacje indeksu PMI dla usług w ramach gospodarek Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Strefy Euro. Druga część tygodnia również zapowiada się bardzo ciekawie. W czwartek będzie miało miejsce posiedzenie EBC, na którym zostanie podjęta decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych w Strefie Euro. Analitycy zakładają pozostawienie stóp na poziomie 0,05% – decyzja zostanie ogłoszona o 13:45, konferencja po posiedzeniu będzie miała miejsce o 14:30. W piątek również czekamy na ważną publikacje, poznamy dane z rynku pracy w USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak